Jak zvýšit šance na otěhotnění?

Snažíte se už několik měsíců o miminko a stále se vám nedaří? Než začnete běhat po vyšetřeních, možná byste na to měli jít s partnerem trochu jinak. Více se zaměřit na sebe, správně načasovat pohlavní styk a dodat tělu látky, které šanci na početí zvýší.

Co konkrétně dělat?

V první řadě se zbytečně nestresovat. To, že po pár měsících nevidíte dvě vytoužené čárky na těhotenském testu, ještě nic neznamená. Snažte se být co nejvíce v klidu a v pohodě. Uvidíte, že těhotenství dříve nebo později přijde, jen mu musíte trochu pomoci.

Ke zklidnění mysli a celkové pohodě by ženy měly začít cvičit. Stačí půl hodina denně jógy či pilates. Cvičením se zbavíte stresu i tlaku, který na sebe vyvíjíte a možná budete překvapené, jak se hned cítíte lépe a v jak dobré kondici najednou jste.

Pokud trpíte podvýživou či obezitou, měly byste se velmi podrobně zaměřit na svůj jídelníček a snažit se váhu dostat do optimálních čísel. To samé ostatně platí i pro vašeho partnera.

Samozřejmostí je omezení alkoholu a žádné cigarety, což rovněž platí pro oba.

Jak podpořit otěhotnění?

Častou otázkou, kterou partneři řeší, je, jak často je optimální mít pohlavní styk? Laici si obvykle myslí, že čím častěji, tím lépe. To ovšem platí jen pro muže s dostatečným počtem a pohyblivostí spermií. Pokud ale váš partner má snížené množství spermií, či spermie nejsou úplně tak hbité, měli byste pohlavní styk mít jednou za dva dny. Jen tak bude totiž v ejakulátu dostatečné množství oplodnění schopných spermií.

Kromě četnosti pohlavního styku je důležité i jeho načasování. Největší pravděpodobnost početí je v ovulační fázi menstruačního cyklu, a to nejlépe dva dny před ovulací. Tento den si můžete vypočítat, ale při nepravidelném cyklu či v důsledku dlouhodobého stresu to nemusí být úplně přesné. Ovšem existují i další metody, a to například měření bazální teploty neboli teploty při probuzení. Před ovulací je bazální teplota nízká, bezprostředně po ovulaci se díky produkci hormonu progesteronu teplota zvýší přibližně o 0,3 - 0,7°C. Zvýšená teplota přetrvává do prvního dne menstruace a v případě otěhotnění zůstává trvale.