Jak získat kvalitnější spermie? Nekuřte a milujte se denně!

S kvalitou spermií to jde z kopce. Stále více mužů má problémy s neplodností a podle vědců to bude horší. Chcete-li své sperma vylepšit, pomůže vitamín C nebo E, zinek a každodenní sex. Neměli byste spát na vodní posteli a používat sliny jako lubrikant. Nutným předpokladem je ale nekouřit, nejlépe nepít alkohol a zdravě jíst.

Neplodnost je stále rozšířenějším problémem mužů

Podle statistiky zveřejněné v magazínu Science Daily, klesl za posledních 20 let počet spermií na polovinu. V roce 1960 se považovalo za normu plodného muže osmdesát milionů živých spermií v mililitru. V roce 1990 to bylo jen čtyřicet milionů a dnes už jen dvacet milionů. Podle reprodukčních center přitom nebude tuto normu v roce 2040 splňovat v České republice ani jeden muž. V současné době vyhovuje pouze jeden dárce z dvaceti.

Nejméně plodní muži v Evropě jsou Španělé 

Hned za nimi obyvatelé severní Evropy, kde má nekvalitní spermie více než čtyřicet procent mužů. U párů, kterým se nedaří počít dítě, je v 50% příčinou neplodnost muže. Na druhou stranu spermie dozrávají postupně, takže se v řadě případů kvalita spermie může postupem času při změně životního stylu vylepšit. Co je tedy třeba udělat pro to, aby byly Vaše spermie kvalitnější?

Znečištěné ovzduší

Za katastrofální stav spermií může podle odborníků celá řada faktorů, z nichž některé jsou relativně dobře ovlivnitelné, ale s jinými nic neuděláte. Vědci například nedávno zjistili, že k neplodnosti mužů přispívají mimo jiné poruchy v hlavičce spermie, která nese genetickou informaci. Chyby v chromozomech, které se nacházejí právě v hlavičce spermie, může způsobit znečištění ovzduší. Například výzkum Akademie věd provedený v 90. letech, zjistil, že kvalita spermatu českých mužů klesá v zimních měsících, kdy se zplodiny v ovzduší drží při zemi.

Mezi pražskými studenty a městskými strážníky byl zase proveden dvouletý výzkum, který prokázal, že miniaturní částice prachu rozptýleného ve vzduchu váží karcinogeny, které se dostanou do buněk organismu a pozměňují i genetickou informaci. Muži, kteří se pohybují ve znečištěném prostředí a tráví hodně času venku (například městští policisté), tak mají zhoršenou kvalitu spermií a hrozí jim problémy s plodností.

Inteligence

Dalším těžko ovlivnitelným faktorem, který má na kvalitu spermií vliv, je výška Vaší inteligence. Tým vědců z Institute of Psychiatry na Kings College v Londýně v roce 2008 zjistili, že muži dosahující v testech inteligence vyšší výsledky, mají také větší množství spermií, které jsou pohyblivější.

Strava

Na druhé straně existuje mnohem více faktorů, které můžete celkem snadno ovlivnit. Jedním z nejméně populárních, ale současně nejvýznamnějších, je skladba jídelníčku. Rozsáhlé čtyřleté studie španělských vědců, jejichž závěry uveřejnil deník Daily Mail, zjistili, že kvalitu spermií rapidně snižují jídla jako hamburgery či uzeniny. Muži, kteří jedli hodně masa a polotučných mléčných výrobků, měly výrazně horší kvalitu spermií než ti, kteří měli v jídelníčku zastoupeny velké množství ovoce a zeleniny. Odborníci se domnívají, že je to díky antioxidantům.

Přestat kouřit a nepít alkohol

Chcete-li v nejbližší době počít potomka, měli byste také okamžitě přestat kouřit. Nikotin totiž negativně ovlivňuje schopnost spermie proniknout do vajíčka a oplodnit ho. U silných kuřáků tato schopnost klesá dokonce o pětasedmdesát procent a daleko tak překonává vliv znečištěného životního prostředí.

Neprospěje vám ani alkohol, který zase pro změnu snižuje hladinu testosteronu v krvi. Výzkum provedený v londýnské Kings College prokázal, že už dvě piva denně mají negativní vliv na schopnost počít.

Přehřívání

Samostatnou kapitolu pak tvoří příliš vysoké teploty, kterým muži své sperma vystavují. Příroda velmi dobře věděla, proč umístila varlata mimo tělo. Spermie totiž potřebují o přibližně jeden stupeň nižší teplotu a šourek je z tohoto důvodu ideálním místem. Jenže pokud narušujete přirozené prostředí spermií například nošením těsných džín, koledujete si o problémy. Stejně negativní účinky v důsledku přehřívání má například i dlouhodobé sezení v autě, běhy na dlouhé tratě, sedavé zaměstnání, horké koupele, saunování nebo cyklistika. V případě, že se těmto činnostem nedokážete nebo nemůžete vyhnout, vyzkoušejte chladící náplasti na varlata Fertil Mate. Náplasti jsou vyvinuty tak, aby pomáhaly udržovat optimální teplotu varlat a přispěly tak ke zlepšení kvality spermiogramu.

Obezita

Nedávná studie lékařů z univerzity v Utahu zase prokázala, že obézní muži mají ve srovnání se svými štíhlými kolegy více než trojnásobnou pravděpodobnost, že budou mít problémy se spermiemi. Zvýšené procento tělesného tuku totiž snižuje hladinu testosteronu.

O tom, že není dobré vystavovat se působení těžkých kovů, zřejmě nikdo nepochybuje. Zřejmě jste ale nevěděli, že spermiím škodí i příliš kořeněná jídla nebo lidské sliny, takže použití slin jako lubrikantu při snaze o otěhotnění skutečně není nejvhodnější.
Neméně překvapující je ale i souvislost mezi kvalitou spermií a spaním na vodní posteli. To snižuje podle vědců z University of Pennsylvania efektivnost spermií o celé tři čtvrtiny.

Každodenní sex

Kvalitu vašich spermií výrazně vylepší každodenní sex. Tvrdí to australští vědci, jejichž závěry potvrdila i Britská společnost pro plodnost. Pravidelná každodenní ejakulace výrazně omezuje poškození DNA spermie.

Vitamíny

Pokud uvažujete o koupi potravinových doplňků, pomůže vám zinek, který podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet spermií. Vitamin C podpoří pohyblivost vašich spermií, zatímco vitamin E zlepší schopnost spermie proniknout do vajíčka. Pohyblivost spermií zvyšuje i ženšen nebo mateří kašička.

Pohyblivost spermií příznivě ovlivňuje malé množství kávy, čaje, čokolády a kakaa, jak dokázala studie univerzity v Bradfordu. Pokud to ale s jejich množstvím přeženete, svým spermiím naopak ublížíte.

Další z možností, jak podpořit pohyblivost spermií a zvýšit objem ejakulátu, je doplněk stravy pro muže - BlueFertil, 4 kapsle denně před jídlem po dobu 3 měsíců před plánovaným otěhotněním, abyste získali všechny potřebné živiny, potřebné k tomu, aby Vaše spermie byly zdravé a kvalitní.

Pokud však toužíte po potomkovi, musíte s ozdravnou kúrou začít nejméně tři měsíce před začátkem snažení. Spermie zraje dvaasedmdesát dnů. Tato doba je tedy potřebná k tomu, aby se kvalita spermatu zlepšila, nebo jinými slovy abyste se zbavili spermií narušených a dozrály ve vás nové a kvalitnější.

Zdroj: xman.idnes.cz