Jak rychleji otěhotnět?

Rozhodli jste se, že právě teď je ten pravý čas na to, abyste otěhotněly, ale stále se Vám nějak nedaří? Zde je sedm tipů, jak zvýšit své šance na otěhotnění.

"Když jsme se s partnerem po pětiletém vztahu rozhodli pro dítě, byli jsme přesvědčeni, že se mi musí podařit otěhotnět během jednoho, maximálně dvou měsíců," říká sedmadvacetiletá Petra K. "Ani jeden z nás neměl žádné zdravotní problémy, jsme oba mladí a neviděli jsme v otěhotnění absolutně žádný problém. Jenže už se snažíme osmý měsíc a stále bez úspěchu. I když mi můj gynekolog tvrdí, že se podobné situace řeší až po roce snažení, vůbec mě to neuklidnilo. Nenapadlo by mě, že v mém věku budeme mít problém s otěhotněním."

Podobnou zkušenost jako Petra má stále více žen

Naplánovala jste si svůj život do posledního detailu a "výrobu" dítěte pojala stejně zodpovědně a se stejnou vášní jako svou kariéru, jenže najednou s překvapením zjistíte, že otěhotnět není tak jednoduché, jak jste původně předpokládali. Psychologové upozorňují na to, že právě v tomto okamžiku se ocitá mnoho žen poprvé tváří v tvář skutečnosti, že ve svém životě nemohou kontrolovat všechno. Mají pocit, že jako ženy selhaly a nebyly schopny splnit "své poslání".

Přitom je však otěhotnění souhrou mnoha okolností, v nichž hraje nezastupitelnou roli i psychika ženy. 

Zde je sedm tipů, které mohou zvýšit vaše šance na úspěšné otěhotnění.

1. Dokonalá příprava

Předtím, než se začnete opravdu snažit o otěhotnění, vsaďte na prevenci. Nechte si od svého lékaře nebo lékárníka doporučit vitamínové doplňky vhodné pro ženy, které se snaží otěhotnět. Velkou službu vám prokáže i kyselina listová, která se nachází v PinkFertilu a kterou můžete začít užívat už před otěhotněním. Ta snižuje riziko vrozených defektů u dítěte a chrání plod například před rozštěpem páteře. Odborníci doporučují užívání vitamínů již před početím, můžete tak ovlivnit své skryté zdravotní problémy a zajistit si bezpečnější těhotenství.

2. Poznejte svůj cyklus

Sexuální gramotnost je základ. K tomu, aby se Vaše šance na otěhotnění zvýšily, je naprosto nutné porozumět svému cyklu. Největší pravděpodobnost otěhotnění nastává při ovulaci. Naučte se rozeznávat příznaky ovulace, mezi které patří například změny poševního hlenu (je jakoby více vodnatý) i jeho sekreci. Ovulaci může také doprovázet bolest na jedné straně podbřišku. Pokud si pravidelně měříte a zaznamenáváte teplotu, během ovulace zaznamenáte její výkyv.

Termín ovulace je u každé ženy individuální a odvíjí se od délky cyklu. Pokud je délka vašeho cyklu průměrných dvacet osm dnů, ovulace nastává velmi pravděpodobně po čtrnácti dnech od začátku poslední menstruace. Většina žen má však cyklus delší nebo kratší, než je průměr. Dalším problémem je užívání antikoncepce, která délku cyklu upravuje na optimálních dvacet osm dní, takže mnoho žen v podstatě netuší, jaká je jejich přirozená délka cyklu. Někdy je tedy nutné několik měsíců počkat, aby se menstruační cyklus upravil na svou přirozenou délku. Stejně tak u některých žen po dlouhodobém užívání antikoncepce trvá několik měsíců, než znovu začnou ovulovat.

3. Nedělejte si hlavu s polohou

I když existuje množství mýtů o nejlepších sexuálních polohách, ve které se vám zaručeně podaří otěhotnět, jsou to stále jen mýty. Nikdy žádný výzkum neprokázal, že by misionářská poloha byla pro otěhotnění lepší než poloha, kdy je žena nahoře, jak se často tvrdí. Dosažitelnost děložního čípku pro partnerovy spermie není polohou při sexu nijak ovlivněna. Je sice pravda, že otěhotnění je méně pravděpodobné při sexu vestoje, ale v tomto případě jde čistě o záležitost gravitace, protože větší část semene z pochvy vyteče. Při "klasických" sexuálních polohách však podle gynekologů není v pravděpodobnosti otěhotnění rozdíl.

4. Po sexu ulehněte

Zřejmě jste o tom již slyšeli; pokud chcete otěhotnět, zůstaňte po sexu ležet s nohama nahoře. Jenže i v tomto případě jde o pověru. Gynekologové sice doporučují zůstat několik minut po sexu ležet, aby semeno okamžitě nevyteklo z pochvy, ale není nejmenší důvod, proč byste měli dávat nohy nahoru. Rozhodně však není moudré dát si okamžitě po sexu sprchu.

5. Nepřežeňte to

I když budete mít sexuální frekvenci podobnou králíkům a během ovulace budete souložit několikrát denně, nezajistíte tím početí. I když se Vám to může zdát jako dobrý nápad, pokud muž ejakuluje příliš často, počet spermií se snižuje. Spermie mohou ve vaší vagíně přežít až dvaasedmdesát hodin po styku, nemusíte tedy provozovat sex každý den ovulace a přesto je Vaše šance na početí vysoká.

6. Pozor na stres

Příliš intenzivní snaha o otěhotnění může být značně stresující a stres může zase negativně ovlivnit Vaši ovulaci. Navíc může být také příčinou sexuálních dysfunkcí u mužů. Četné výzkumy prokázaly, že šance na početí se zvyšují tím více, čím nižší je hladina stresu. Schopnost otěhotnět také snižuje přílišná konzumace alkoholu.

7. Dodržujte zdravý životní styl

Sportování a pohyb je vynikající věc, ale pokud se snažíte o dítě, snažte se sportovat umírněně. Příliš mnoho sportu a cvičení může být příčinou toho, že nebudete mít ovulaci. V důsledku příliš intenzivního cvičení totiž může vyslat Vaše hypofýza vaječníkům signál k zastavení ovulace. Pokud cvičíte hodinu a více každý den v týdnu a nedáte svému tělu čas na regeneraci a zotavení, možná jste právě objevili příčinu svých problémů s početím.
To samozřejmě neznamená, že byste měli ze dne na den přestat cvičit a soustředit se pouze na svou snahu otěhotnět. Stačí ubrat na intenzitě. Příliš intenzivní zátěž organismu se obvykle projeví nepřirozeně krátkým nebo naopak dlouhým menstruačním cyklem, který vás upozorní na to, že byste měli zvolnit.

Kromě pohybového režimu se zaměřte i na svůj jídelníček. Například dieta je pro ženy, které se snaží otěhotnět, skutečně dvousečnou zbraní. Pokud jste obézní a hubnete, vaše šance na otěhotnění se zvyšují, protože se vám upraví i menstruační cyklus. Na druhou stranu pokud jste příliš hubená, budete mít s početím problémy, protože se tak menstruační cyklus naopak naruší.

Vaši plodnost také negativně ovlivňuje kouření. Osmdesát pět procent žen otěhotní během jednoho roku poté, co se začaly snažit o početí. Pokud vaše snažení trvá déle než rok, měli byste rozhodně podstoupit spolu se svým partnerem odborná vyšetření a případnou léčbu.

Autor: Eva Samková - převzato z forexample.cz