Jak probíhá darování vajíček?
Čím dál více párů trpí neplodností. Naštěstí dnes existuje několik metod, které si s tímto problémem umí více či méně poradit. Jednou z metod je i dárcovství vajíček. Tato metoda je vhodná pro ženy, jejichž vaječníky jsou buď částečně, nebo plně nefunkční, nebo u nichž je zvýšené riziko vrozené genetické vady. Některé ženy sice produkují zdravá vajíčka, ale přesto se jim nedaří otěhotnět.
Kdo může darovat vajíčka?
Darovat vajíčka může každá zdravá žena mezi 18. a 35. rokem. Záleží ale na klinice, na které se rozhodnete vajíčka darovat. Vhodné rovněž je, když dárkyně má již alespoň jedno dítě. Není to ale podmínka. Z právního hlediska je darování vajíček podchyceno zákonem, kdy je každá dárkyně anonymní. Matkou dítěte je vždy žena, která dítě porodila.
Jaká se provádí vyšetření před darováním vajíček?
Celý proces začíná pohovorem, kdy se lékař snaží získat co nejvíce informací o zdravotním stavu dárkyně, prodělaných nemocech, alergiích, vrozených chorobách a o dalších nezbytných údajích. Po pohovoru proběhne gynekologické vyšetření, aby se vyloučily různé gynekologické abnormality. Poté následuje genetické vyšetření a pohovor s genetikem. Nakonec se musí vyloučit riziko přenosu infekčních nemocí a stanoví se krevní skupina a Rh faktor.
Jak probíhá darování vajíček?
Jestliže všechna vyšetření dopadnou dobře a vy budete jako dárkyně schválená, čeká se na menstruaci. Druhý a třetí den cyklu si začínáte jednou denně aplikovat podkožní injekci s látkami stimulujícími vaječníky k růstu folikulů. Aplikování injekcí trvá obvykle po dobu jednoho týdne. Poté následuje ultrazvuk, kdy se zkoumá, zda je vhodná doba k odběru vajíček. Pokud ano, za dva dny následuje odběr vajíček, který probíhá v krátkodobé narkóze.
Co byste měly o darování vajíček vědět?
Po zákroku je nutné mít zajištěný odvoz. Za zákrok obvykle dárkyně dostanou finanční kompenzaci až do výše 25 000 Kč. Darování vajíček s sebou přináší i některá rizika jako například zvýšená reakce na stimulační injekce nebo krvácení z vaječníků. Zatím ale nebyl potvrzený negativní vliv na schopnost otěhotnět a dítě donosit.