Jak poznat plodné a neplodné dny?
Ať už se snažíte otěhotnět nebo naopak hledáte ještě další způsob antikoncepce, je pro vás důležité vědět, kdy máte plodné a neplodné dny. Z celého cyklu jsou plodné přibližně 3 dny před a 3 dny po ovulaci. V den samotné ovulace je pravděpodobnost otěhotnění samozřejmě nejvyšší. Proto se dnes podíváme na to, jaké existují metody zjištění plodných dnů.
Co říká kalendář?
Prvním způsobem je klasická kalendářová metoda, kdy si do menstruačního kalendáře zaznamenáváte svůj cyklus. Tato metoda je ale značně nespolehlivá, a proto je dobré ji doplnit ještě o další nebo ji zcela vypustit.
Pozorujte se
Další metodou je takzvaná hlenová metoda, kdy žena sleduje množství a strukturu hlenu tvořeného v děložním hrdlu. Na začátku cyklu jsou suché dny, které jsou zároveň neplodnými dny. Jakmile se změní hlen na vodnatější a kluzčí, je to známka toho, že maximálně do 6 dnů přijde ovulace. Jedná se již pravděpodobně o plodné dny. Vrcholný výskyt hlenu se nazývá dnem, kdy je poslední výskyt kluzkého hlenu. Po tomto dni by se žena měla ještě 3 dny zdržet nechráněného pohlavního styku, pokud se nesnaží o miminko.
Měřte teplotu
Poslední metodou, jak zjistit své plodné dny, je měření bazální teploty. Ta se měří v pochvě, v konečníku nebo v ústech, a to nejlépe ráno hned po probuzení, než vstanete z postele. Hned po ukončení menstruačního krvácení se pohybuje teplota obvykle kolem 36,5°C. Přibližně 2 dny před ovulací teplota mírně poklesne a v den ovulace a následující dny náhle vzroste o 0,3 až 0,6 °C. Konec menstruačního cyklu značí pokles bazální teploty pod 37°C.
S měřením bazální teploty vám může pomoci moderní přístroj cyclotest baby, který vám pomůže dle naměřených hodnot stanovit plodné a neplodné dny. Funguje velice jednoduše. Měřič teploty vložíte do úst a čekáte na signál z počítače, že je měření ukončeno. Následně se vám na obrazovce objeví symboly plodných nebo neplodných dnů.