Jak ovlivňuje početí syndrom polycystických ovarií?
Syndrom polycystických vajíček nebo též ovarií můžete najít i pod zkratkou syndrom PCO. Jedná se o problém, který může značně znepříjemnit cestu za vytouženým miminkem. A co to vlastně syndrom polycystických ovarií je a jak se nejčastěji projevuje?
Co je PCO?
Věděli jste, že syndrom polycystických vajíček není ničím ojedinělým a že jen v Evropě postihuje okolo 8 - 10 % žen? Jedná se dokonce o nejčastější endokrinní poruchu, která se u žen vyskytuje. Syndrom polycystických vaječníků zpravidla způsobuje, že vajíčka vůbec nedozrávají, dozrávají zřídka či nedochází k jejich uvolnění a oplodnění. I proto může dojít k tomu, že je žena se syndromem polycystických ovarií neplodná. Hlavní příčinou syndromu polycystických ovarií je nerovnováha mezi mužskými a ženskými hormony v těle ženy.
Jak odhalit první příznaky?
Vzhledem k tomu, že jsou polycystická ovaria značně větší než vaječníky a mají i odlišný tvar, lze je diagnostikovat na běžném ultrazvukovém vyšetření. Jednou ze známek syndromu PCO je i chybějící menstruace. Některé ženy mohou být dokonce bez menstruace i několik měsíců či až dva roku. Příčinami problémů s otěhotněním u žen s PCO může být i cukrovka nebo nadváha. I proto někdy stačí snížit hmotnost a ženě se podaří během chvíle otěhotnět. Samozřejmě to ale není pravidlem.
Syndrom PCO a plodnost
Jestliže je vaše hmotnost optimální, přesto se vám však nedaří se syndromem PCO otěhotnět, vyhledejte po roce snažení pomoc reprodukčního speciality. Jestliže však máte nepravidelnou menstruaci, je dobré začít situaci řešit ještě dříve. To samé platí, pokud je vám více než 32 let. V takovém případě je ideální obrátit se na reprodukční poradnu již po šesti měsících neúspěšného snažení.
PCO a těhotenství
Přestože může syndrom polycystických ovarií značně ztížit šanci okamžitě otěhotnět, polovina žen s PCO nemá s plodností žádný problém a otěhotní téměř hned. Kromě tohoto hormonálního onemocnění totiž v početí hraje roli řada dalších faktorů, které souvisí především s životním stylem ženy. V případě, že je žena se syndromem PCO již těhotná, bohužel se zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, nadměrného přibývání na váze, vyvolání předčasného porodu či vzniku těhotenské cukrovky. Z těchto důvodů je zapotřebí zvýšené lékařské kontroly a dodržování zásad zdravého životního stylu v podobě pestrého jídelníčku a pohybu. Skladbu stravy je zároveň možné obohatit o doplňky stravy s látkami, které plodnosti napomáhají.