Jak ovlivňuje hmotnost početí?

Nedaří se vám s vaším partnerem přijít do jiného stavu? Podstoupili jste vyšetření plodnosti a vše se zdá být tak, jak má? Možná vás to překvapí, ale ne vždy za nemožností otěhotnět stojí velký problém. Někdy stačí tak málo, jako mít optimální hmotnost. Zajímá vás, jak hmotnost muže či ženy může ovlivnit početí?

Nadváha versus podváha

Přestože je jedním z problémů neplodnosti nadváha, a to jak u žen, tak mužů, i podváha žen může cestu za miminkem značně zkomplikovat. Ani vyšší ani nižší hmotnost totiž nejsou v případě početí ideální.

Neplodnost a podváha

V případě podváhy dochází u ženy ke snížení produkce estrogenu, který má zásadní vliv na reprodukci. Kromě toho se často vytrácí i menstruace. Obrovským problémem u nízké hmotnosti je tedy hormonální nerovnováha, která významným způsobem ovlivňuje nejrůznější procesy v organismu, a to včetně reprodukčních.

Nadváha a početí

Co se týká nadváhy, u žen sice dochází ke zvýšení tvorby estrogenu, bohužel však vajíčka nedozrávají tak, jak by měla. Kromě toho se často objevuje i vyšší hladina mužských pohlavních orgánů. Právě tyto hormonální výkyvy mohou způsobit poruchy ovulace, která je předpokladem početí. Bez ovulace se totiž neuvolní vajíčko, které je zapotřebí k oplodnění. Přitom zdravé shození přebytečných kilogramů může významně napomoci otěhotnění. Nicméně zapomeňte na drastické a extrémní diety, které by metabolismus pouze rozhodily. Základem úspěchu je pestrý a vyvážený jídelníček obohacený o látky, které zvyšují šanci na početí. Jednou z možností jsou i doplňky stravy na podporu plodnosti.

Obezita v těhotenství

Vysoká hmotnost však není jen komplikací pro ženy, které chtějí otěhotnět, ale rovněž pro ženy, které jsou již těhotné. Nadváha totiž s sebou přináší i nejrůznější komplikace, jako je například vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, vývojové vady plodu, nízká porodní hmotnost miminka či nutnost císařského řezu.

Nadváha mužů a neplodnost

Nejen ženy, ale i muži, kteří touží po potomku, by měli myslet na zdravý životní styl a optimální hmotnost. U mužů s nadváhou nejen klesá produkce semene, ale zároveň se zvyšuje výskyt abnormalit u spermií, které jsou neschopné oplodnění. Výzkumy zároveň potvrdily, že obézní muži mají významně sníženou pohyblivost spermií, díky čemuž je početí značně komplikované.