Jak otěhotnět po antikoncepci?

Mnoho žen díky antikoncepci zapomnělo na bolestivou menstruaci, nepravidelný cyklus a migrény. Co ale nastane po vysazení antikoncepce? Nezpůsobily náhodou pilulky neplodnost?

Možná se vám nepodaří otěhotnět hned první měsíc. Pro tělo je ale vysazení antikoncepce signálem k tomu, aby opět začala ovulace.

Někdy to dost trvá

K té může dojít v některých případech až za několik měsíců, ale neznamená to, že k ní nedojde vůbec. První měsíc po vysazení pilulek dojde k ovulaci u 60% žen. Nemusíte mít obavy, nejsou žádné důkazy o tom, že dlouholeté užívání hormonální antikoncepce způsobuje neplodnost.

Určitou roli v tom, za jak dlouho se vám podaří otěhotnět, až pilulky přestanete brát, může mít věk a také to, zda už máte děti. Nad 30 let se čas prodlužuje.

Věk a předchozí porody jsou důležitými faktory

Ženám, které již porodily dítě, většinou trvá velmi krátce počít dítě další. U žen do 30 let, které nikdy dítě neměly, byla sice porucha ovulace po vysazení antikoncepce zaznamenána, ale jen na krátkou dobu.
A konečně u žen, kterým je více než 30 let, trvalo nejdelší dobu po vysazení otěhotnět, což ale neznamená, že zůstaly neplodné.

Pište si to!

I když se Vám první nebo druhý cyklus po vysazení antikoncepce nepodařilo otěhotnět, důkazy vědeckých studií hovoří o tom, že se nemusíte obávat. Ihned poté, co hormony přestanete brát, si začněte vést menstruační kalendář. Pečlivé záznamy Vám pomohou sledovat změny cyklu a délku menstruace a odhadnout čas, kdy by měla přijít ovulace. Pokud se Vám přece jen bude zdát, že otěhotnění trvá delší dobu, než by mělo, zajděte se poradit s lékařem. Menstruační kalendář vezměte s sebou a poraďte se s ním o všem, co Vám není jasné. Nezapomeňte, že na otěhotnění může mít vliv stres, váhové výkyvy a nadměrné cvičení.