Jahoda obecná
Jahoda obecná
Latinský název: Fragaria vesca
chudokrevnost, nervozita, žaludeční a střevní problémy, průjmy, problémy močových cest, hemoroidy, zanícené rány, páchnoucí dech, skleróza, dna, revma, vysoký krevní tlak, ženské problémy
Původ
Jahoda obecná, známá svými lidovými názvy jako jahoda, jahodník, pochází z oblasti Evropy a mírného pásma Asie. Ve svém místě původu zůstala až dodnes a v jiných oblastech světa je její výskyt spíše běžný. Jedná se o nenápadnou rostlinu, která svou velikostí sice snadno zanikne, ale přesto jsou její léčivé účinky velmi podstatné.
Charakteristika
Jahoda obecná je trvalá rostlina rostoucí převážně na okraji lesů, kde nachází dostatek tepla, vlhkosti a také částečný úkryt před přímým sluncem. Je typická svými dlouhými plazivými stonky vyrůstajícími přímo z oddenku a dlouhými 5 až 20 cm, které jsou zakončeny trojlisty s vroubkovanými okraji. Během období vegetace z oblasti listů vyrůstají další stonky, které hned po styku s půdou, zakoření. Jahoda kvete jednoduchými bílými květy uspořádanými do malých, řídkých střapců, na místě kterých se po odkvětu tvoří nažky, a z nich vyroste jahoda.
Sbíraná část
Z medicínského hlediska jsou významnou částí hlavně mladé, čerstvé listy, oddenky i plody. Listy sbíráme v období od května do září, oddenky však ještě předtím, než z nich vyraší listy. Po sklizni obě části důkladně sušíme mimo přímého slunce.
Účinky
Léčivé účinky jahody obecné se využívají například při léčbě močových cest. Na organismus mají močopudný účinek, který pomáhá s odvodňováním organismu a jeho pročištěním, což zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů. Díky svým účinkům se používá také k prevenci různých onemocnění močové soustavy.
Jahoda obecná se doporučuje i v případě onemocnění trávicí soustavyy, při žaludečních potížích a katarech. V takovém případě dokáže zmírňovat průjmy a zahušťovat stolici. V souvislosti se žaludečními problémy snižuje nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv a zároveň rozpouští vředy. Účinná je i při léčbě hemoroidů, které se projevují nepříjemnou bolestí v oblasti konečníku.
Léčivé účinky jahody obecné mají mimo jiné i protizánětlivé účinky. Díky tomu se využívá při léčbě zánětlivých onemocnění kůže, zanícených ranách a poraněních s cílem eliminovat vznik hnisání.
Jahoda obecná je účinná i v případě problémů se zápachem z úst. Ústní dutině pomáhá navrátit přirozené pH prostředí, což eliminuje zápach a zabraňuje přežití škodlivých bakterií, které ho způsobují.
Užívání jahody obecné se doporučuje i v případě ženských problémů souvisejících s ochabnutím svalů pánevního dna. Působí na jeho posílení a správné fungování, což v konečném důsledku má příznivý vliv i na zvýšení plodnosti.
Upozornění
Při sběru je třeba dát pozor na záměnu jahody obecné a jahody domácí. Ta, kterou pěstujeme v zahradě totiž neobsahuje žádné léčivé účinky. Naopak, některé z odrůd jahody obecné mohou vyvolat alergickou reakci.
Kontraindikace
Dosud nebyla zjištěna žádná nesnášenlivost mezi jahodou obecnou a jinými druhy léků a léčiv. Jakékoliv podezření však neváhejte konzultovat přímo s ošetřujícím lékařem.