IUI - inseminace

Jednou z metod asistované reprodukce je tzv. inseminace, která patří k těm jednodušším zákrokům. Inseminace se provádí v případech léčby lehčích poruch mužské plodnosti, např. pokud je kvalita spermií mírně snížena, při problému s přechodem spermií přes děložní čípek u ženy nebo pokud neznáme příčinu neplodnosti , ale současně je zachována průchodnost vejcovodů. Úspěšnost inseminace se pohybuje mezi 10 - 15% a závisí na příčině neplodnosti a kvalitě spermií. Na realizování inseminace je třeba souhlasu obou partnerů.

Základní vyšetření před zákrokem jsou spermiogram, vaginální ultrazvuk u ženy, hormonální odběr u ženy, sérologické vyšetření na chlamydie. Individuálně však přichází v úvahu ještě široké spektrum vyšetření, které doporučí ošetřující lékař.

Při inseminaci je možné použít spermie partnera nebo dárce. Podle toho rozlišujeme:

AIH - tzv. homologická inseminace je umístění přečištěných spermií manžela do dělohy ženy. Často je spojena s hormonální přípravou většího počtu vajíček ve vaječnících partnerky (stimulace vaječníků).

AID - tzv. heterologní inseminace je umístění spermií od dárce do dělohy ženy. Spermie dárce jsou uchovávány buď zmrazením a důsledně a opakovaně vyšetřeny (genetické vyšetření dárce, vyšetření na HIV, žloutenku, syfilis, vyšetření SPG, fyzické a psychické předpoklady).

Co vlastně samotná IUI nebo inseminace znamená?

IUI znamená odběr spermií, jejich laboratorní vyčištění a odstranění těch, které jakýmkoli způsobem vykazují abnormalitu, čímž zůstanou jen ty zdravé, které se pomocí tenkého katétru vloží přímo do dělohy ženy. Po odběru spermií masturbací trvá zpracování spermií cca 2 hodiny. K oplodnění vajíčka dojde v těle ženy (ve vejcovodu), proto musí mít vejcovody průchodné. Před inseminací se obvykle provede mírná stimulace vaječníků pomocí hormonálních injekcí, které způsobí dozrání a uvolnění minimálně jednoho a maximálně tří vajíček. Intrauterinní inseminaci lze provést i v přirozeném cyklu bez hormonální stimulace, tehdy je však úspěšnost zákroku menší. Inseminaci je možné po dohodě s lékařem opakovat vždy při ovulaci, takže jednou měsíčně v době ovulace.

Výkon se provádí ambulantně, bez nutnosti narkózy a trvá jen několik minut. Partnerka se uloží do polohy stejné jako při gynekologickém vyšetření. Jako při vyšetření dělohy pomocí poševních zrcadel si lékař vyhledá vstup do kanálu děložního čípku (vnější branku dělohy). Poté je většinou nekomplikovaně zaveden připravený a promytý ejakulát tenkým a ohebným zavaděčem do dělohy ženy. Spermie pak samovolně proniknou do vejcovodů, kde probíhá oplodnění uvolněného vajíčka jako při přirozeném otěhotnění. Doporučuje se klidový režim, bez velké fyzické námahy a také vyhýbat se stresu. Po zákroku žena začíná doma užívat hormonální přípravek (obsahující progesteron) na vytvoření optimálních podmínek děložní sliznice na zachycení embryí. Zda došlo k otěhotnění, může žena zjistit přibližně 2 týdny po inseminaci provedením těhotenského testu z ranní moči. Definitivní stanovení gravidity je možné za další týden ultrazvukovou kontrolou.

Co se týče financování léčby, je důležité vědět, že na Slovensku inseminace není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou. Zákrok si hradíte v plné výši. Cena závisí na typu inseminace a pohybuje se v rozmezí 50 až 300 €.