I ve čtyřiceti se můžete stát rodiči

Je všeobecně známo, že se stále zvyšuje věk matek i otců. Muži to mají samozřejmě jednodušší a na svůj věk se nemusí tolik ohlížet, ovšem ženy musí brát v úvahu hned několik faktorů, a tím nejdůležitějším je samozřejmě zdraví a tikot biologických hodin.

Odkládat těhotenství: ano či ne?

Je pravdou, že dnes i ženy chtějí budovat kariéru, procestovat svět a něco zažít. S tím souvisí skutečnost, že se do těhotenství nehrnou hned po škole. Většina studuje vysokou školu, poté odjede někam na zkušenou do světa nebo nastoupí do nového zaměstnaní a buduje si svou pracovní pozici a především dostatečný příjem. Ženy zpravidla již nechtějí být finančně závislé na svých mužích a musí se tedy rozhodnout mezi kariérou nebo dítětem. Především pak v hlavním městě je podle statistik věkový průměr prvorodiček až 31 let, přičemž před dvaceti lety byl 25 let. Na tomto trendu je patrné, že ženy dávají zpočátku přednost kariéře. Výjimkou proto dnes již nejsou ani čtyřicetileté prvorodičky. Není to však vždy jednoduché.

Rizika pozdního těhotenství

Co s sebou ale přináší těhotenství v pozdním věku? Zásadní problém nastává již v šanci otěhotnět. Samozřejmě s vyšším věkem je šance na početí miminka menší. Po 35. roku života může být možnost na otěhotnění snížena až o 50 %. Vše je ale individuální. Pokud plánujete miminko v pozdějším věku, je vždy dobrá konzultace s vaším gynekologem, který může objektivně zhodnotit váš aktuální zdravotní stav. Po čtyřicítce je bohužel rovněž nezanedbatelně zvýšené riziko spontánních potratů, vrozených vývojových vad a komplikací při porodu. Porody starších rodiček proto bývají častěji řešené císařským řezem.

Poporodní péče

Nejde jen o rizika provázená těhotenstvím a porodem, ale následná regenerace těla po porodu a náročnost péče o miminko jsou pro starší maminku náročnější než pro dvacetiletou mladou paní. Je pravdou, že ženám po čtyřicítce může chybět potřebná energie a mohou častěji trpět psychickým a fyzickým vyčerpáním. Každá životní etapa má své plusy a mínusy a samozřejmě každá žena je jiná. Některé čtyřicetileté ženy překypují energií a mohou na tom být lépe než pětadvacetileté maminky, ovšem vždy je nutné zvážit zdravotní stav a případné komplikace, které mohou během těhotenství a porodu nastat.

Na co nezapomenout?

V případě, že vám třicet už dávno bylo, neklesejte na mysli, vše má svůj čas a těhotenství obzvláště. Důležitá je psychická pohoda, pestrý a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny, minerální látky a další živiny i aktivní pohyb. Pokud se vám zdá, že vám některé živiny chybí, můžete je organismu dodat pomocí komplexních doplňků stravy, které jsou vyrobeny tak, aby zvýšily šanci na otěhotnění.