Hormony nezbytné pro početí
Hormony jsou neodmyslitelnou součástí našeho organismu. Ovlivňují řadů fyzických i psychických procesů, které se v nás odehrávají. Není proto divu, že svou velkou roli mají i u otěhotnění.
Co jsou hormony?
V souvislosti s plodností se často skloňuje slovíčko hormony. A nejen tehdy. Víte však, co to hormony vlastně jsou? Jedná se o biologicky aktivní látky, které jsou zásadní pro fungování našeho organismu. Hormony se tvoří buď ve žlázách s vnitřní sekrecí, nebo vznikají v samotném orgánu. Každý hormon má přitom na starosti něco jiného. Věděli jste, že každá žena, která nemůže otěhotnět, by měla podstoupit vyšetření hladiny hormonů?
Důležitá rovnováha
Vzhledem k tomu, že o tom, zda se vám podaří počít miminko či ne, mohou rozhodnout právě hormony a jejich množství, je zapotřebí, aby vše bylo v rovnováze. V organismu ženy, která má správnou a bezproblémovou menstruaci, se průběžně uvolňují různé druhy hormonů. Hladina jednotlivých hormonů se zjišťuje v různých fázích cyklu tak, aby výsledky vyšetření byly co nejpřesnější a pomohly odhalit, v čem spočívá problém neplodnosti.
Druhy hormonů
V podvěsku mozkovém se například vylučuje folikuly stimulující hormon, jehož vysoká hladina může být předzvěstí menopauzy. Pro početí je dobré rovněž vědět více o antimülleriánském hormonu, který během života jen a jen klesá. Díky tomuto hormonu lze odhalit, jakou má žena ještě rezervu vajíček schopných vývoje. Jedním z nejznámějších hormonů je hormon estrogen, který je vylučován zejména ve vaječnících. Optimální hladina estrogenu je důležitá například pro stimulaci dělohy, aby se v ní mohlo dobře zachytit vajíčko. Nízká hladina tohoto hormonu se objevuje například u žen v menopauze či u žen s poruchou příjmu potravy.
Při problémech s plodností je rovněž nezbytné nechat vyšetřit hladinu hormonů štítné žlázy. Nejen pro otěhotnění, ale dále i pro samotný vývoj plodu je potřebný hormon progesteron. V případě starších žen se může mimo jiné narazit na vyloučený hormon inhibin, který je známkou, že se žena blíží k přechodu.