Hormonální a tělesné změny v těhotenství

Bezprostředně po oplodnění dochází v těle ženy k mnohým hormonálním změnám, které připraví ženské tělo na specifické požadavky rozvíjejícího se plodu. Zvýšeným uvolňováním některých "těhotenských hormonů" může dojít k výskytu nejen pozitivních, ale někdy více či méně nepříjemných vedlejších účinků. Kromě typicky se zvětšujícího bříška si u těhotných žen můžeme všimnout i změny pokožky, změny nálad, přecitlivělost nebo zvětšení prsů.

HCG v moči = těhotenství!

Vylučování lidského hCG je typické pro období těhotenství - výskyt tohoto hormonu je u žen důležitý ke zjištění a určení těhotenství. Přítomnost hCG v moči se zjišťuje těhotenským testem. Množství hormonu je na počátku těhotenství vysoké a po 18. týdnu začíná klesat, což se často pojí s ukončením nevolnosti v počátcích těhotenství. Hormon hCG stimuluje produkci hormonů luteální cysty v časné fázi těhotenství, dokud tento úkol nepřevezme placenta.

Změna mléčných žláz

Humánní plazentalactogen (HPL), připravuje společně s prolaktinem mléčné žlázy na jejich roli. Tento hormon je produkován v placentě a má diabetogenní účinek. To znamená, že může vyvolat "těhotenskou cukrovku".

Ženské pohlavní hormony

Gestageny jsou zpočátku tvořeny prostřednictvím žlutého tělíska z vaječníku a později se tvoří z placenty. Jejich úkolem je "udržovat" dělohu v klidu, tj. ochránit ji před předčasným porodem. Současně mohou způsobit uvolnění hladkého svalstva, což může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako například zpomalení průtoku moči v močovodu nebo vyššímu riziku vzniku křečových žil a hemoroidů. Estrogeny vedou k rozvoji svalových vláken dělohy (hypertrofii) a umožňují zvětšovat objem dělohy. Množství glukokortikoidů - hormonů nadledvin se o polovinu zvyšuje. Tyto hormony přispívají ke vzniku strií, mají příznivý vliv na vznik gestačního diabetu, ale na druhou stranu zlepšují stav při již probíhajících onemocněních, které vyžadují užívání kortizonu (např. astma).

Změny orgánů

Těhotenství ovlivňuje i močový měchýř, žaludek a střeva.
Během těhotenství se funkce orgánů mění. Samozřejmě v důsledku těchto změn jsou možné nepříjemné pocity. Těhotenství představuje pro tělo těhotné ženy obrovskou schopnost přizpůsobit se a zároveň zvládnout výjimečné situace. Funkce jednotlivých orgánů jsou ovlivněny těhotenskými hormony. Dítě potřebuje především na konci těhotenství hodně prostoru, což může mít vliv na fungování některých orgánů, jako jsou střeva, žaludek nebo močový měchýř.

Těhotné ženy jsou náchylnější k infekcím močového měchýře

Těhotenství je spojeno se zvýšeným vylučováním gestagenu (ženský hormon), který snižuje napětí svalů v močovodu. Zároveň je močovod stlačený zvětšující se dělohou. To vede ke zpomalení průtoku moči. Tím se zvyšuje riziko infekcí močových cest. Množství případů spojených se zánětem močových cest probíhá bez zjevných příznaků. Právě proto se při každé prohlídce u gynekologa kontroluje moč těhotné ženy. Každý zánět v těle zvyšuje riziko předčasného porodu. V druhé polovině těhotenství se v důsledku sestupování hlavičky dítěte snižuje kapacita močového měchýře, proto je pro těhotné ženy typické časté chození na toaletu.

Trávicí trakt se občas chová bláznivě

Jedním z charakteristických změn v těhotenství je i zvýšená produkce slin a žaludečních šťáv. To vede v kombinaci s rostoucí slabostí uzavírání žaludku, k častému výskytu pálení žáhy, které může být výrazně sníženo např. pitím mléka.

Zvýšený průtok krve a hormonů mění pleť

Celkové zvýšení krevního oběhu způsobuje, že mnoho těhotných žen vypadá svěžejší a jasnější než obvykle.
Sliznice v nose se může zvětšovat, což zapříčiňuje v mnoha případech pocit sucha.
Otoky v ústní dutině mohou vést ke krvácení dásní.
Prostřednictvím sekrece melatoninu se tvoří na kůži tmavší skvrnité zbarvení, včetně ztmavnutí bradavek a vzniku střední čáry v oblasti pupka. Přibližně u poloviny těhotných žen se v poslední třetině těhotenství objeví tmavě červené, později stříbřitě bílé strie.

Nárůst tělesné hmotnosti a obvodu pasu

Celkový přírůstek hmotnosti v těhotenství je asi 12-14 kg. Mimo jiné je tento nárůst závislý i od počáteční hmotnosti a celkové výšky nastávající matky. V prvních 16. týdnech v podstatě většina žen hodně nepřibere, ale už o pár dní později se může hmotnost týdně zvýšit i o 500g.
Tělesná hmotnost se zvyšuje i váhou dítěte, množstvím plodové vody včetně placenty, dělohy a prsů, zvýšením krevního objemu, ale především zvýšením množství vody v těle.

I zvýšená citlivost je příznakem těhotenství

Zvláště na počátku těhotenství může způsobit těhotenství typické příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení. Ochranné instinkty vedou k větší přecitlivělosti k stresovým situacím u většiny těhotných žen.