Hmotnostní přírůstek v těhotenství.

Bříško roste a s ním i nejistota: kolik by těhotné ženy měly jíst a kolik je už příliš? Nezdravé stravování během těhotenství může mít negativní účinky na nenarozené dítě. To, že dobrá a vyvážená strava během těhotenství je důležitá, je všeobecně dobře známé. Četné studie dosud ukázaly, že porodní hmotnost dětí má vliv na jejich pozdější zdraví. Děti, které váží při narození méně než tři nebo více než čtyři kilogramy, mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky typu II a hypertenze.

"Nebojte sejakmile začnete kojit, budete mít hmotnost jako před otěhotněním. "

"Buďte při přejídání opatrná - po druhém dítěti jsem už nikdy nezískala svou původní váhu. "

"Jezte co chcete a kolik chcete - jíte přece za dva! "

To jsou obvyklé rady, s nimiž se setká každá budoucí maminka. Každý má na váhu odlišný názor. A právě proto je obtížné najít radu, která je nejsprávnější. A po shlédnutí fotografií filmových hvězd a modelek, které jen několik týdnů po porodu vystavují své sexy těla na odiv, to průměrná žena na mateřské dovolené v reálném životě nemá nejjednodušší.

Jaký přírůstek hmotnosti v těhotenství je normální?

Neexistuje konkrétní přírůstek hmotnosti, který lze doporučit pro každou těhotnou ženu. Menší ženy s podváhou mohou přibrat mnohem méně než žena, která před těhotenstvím trpěla těžkou obezitou. Existují případy, kdy žena s vysokou obezitou přibrala minimum a žena, kterou jste znali jako štíhlou, nabere během těhotenství 20 kilo.

Dokonce i během těhotenství se přibírání na váze v jednotlivých měsících liší - těhotná žena v prvním trimestru přibírá méně než ve třetím trimestru. Zvýšenou hmotnost lze přičíst nejen rostoucímu plodu, ale i tělu matky, které plod vyživuje a chrání. Velkou část tělesné hmotnosti - obzvláště v raném těhotenství - tvoří tekutina (voda), kterou si tělo ukládá. Je potřebná pro krevní oběh dítěte a placentu.

V roce 1930 lékaři doporučovali všem těhotným ženám, aby omezily svůj váhový přírůstek na asi 6,8 kg. V roce 1970 se zdravotní poradenství změnilo, protože si lékaři uvědomili, že příliš velké omezení tělesné hmotnosti během těhotenství může být škodlivé. V květnu 2009, IOM (americký institut medicíny) zveřejnil revidované pokyny. Výzkumníci došli k závěru, že není jisté, zda je správné doporučit jednotný přírůstek váhy pro všechny těhotné ženy.

Jaký váhový přírůstek je tedy správný?

Nejprve je důležité, abyste zjistili Vaši hmotnost před otěhotněním - máte nadváhu, podváhu nebo se nacházíte v normálním rozmezí? Existují dva přístupy, které se běžně používají při určování obezity: tzv. "body mass index" (BMI) a měření obvodu pasu. BMI vám pomůže zjistit Vaši váhu ve vztahu k výšce. Měření obvodu pasu naznačí, jak je rozložen tělesný tuk.

BMI je nejčastější způsob, jak zjistit, zda máte nadváhu nebo jste obézní (osoby s vysokou nadváhou). Jde o opatření, které popisují vztah mezi hmotností a výškou. Existují různé názory na pojmy - nadváha nebo obezita. Při BMI mezi 25 a 30 jde obvykle o nadváhu. To samo o sobě není nezbytný problém pro zdraví. Obezita může být problém, pokud již trpíte určitým onemocněním, jako je diabetes mellitus 2. typu. Toto by měli mít na paměti obézní lidé, kteří mají index tělesné hmotnosti nad 30. Obezita představuje vyšší zdravotní riziko než nadváha.

Vaše tělesná hmotnost sama o sobě není měřítkem toho, jak se daří Vašemu děťátku nebo dokonce jakou hmotnost právě má. To záleží na mnoha faktorech. Před narozením si nemůžete být opravdu jisti, kolik dítě váží. Ultrazvukové a další testy mohou poskytnout jen odhad hmotnosti dítěte.

Může představovat příliš nízký nebo naopak vysoký přírůstek hmotnosti nějaké problémy?
Ženy, které během těhotenství získají vyšší přírůstek na váze, mají vyšší riziko některých zdravotních problémů. Mohou se setkat s císařským řezem nebo makrozómiou - dítě s porodní hmotností nad 4000 nebo 4500 g. Je také pravděpodobnější, že hmotnost po porodu jen tak lehce neztratí. Vědci si stále nejsou jisti, zda příliš vysoké přibírání na váze během těhotenství také zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude později bojovat s nadváhou nebo obezitou (s vysokou nadváhou).

I hubnutí a podvýživa během těhotenství mohou poškodit vyvíjející se dítě 

Často tím, že se narodí předčasně nebo se narodí s nízkou porodní váhou.

Při náhlém zvýšení váhy o více než půl kilogramu týdně, by měl lékař sledovat hmotnost a udělat další testy. Velmi rychlý a velký přírůstek váhy (asi 1 kg za jeden týden), může být příznakem zdravotních problémů u těhotných žen, například pro-eklampsie nebo gestační cukrovky.