Hloh obecný
Hloh obecný
Latinský název: Crataegus laevigata
kadiovaskulární systém, vysoký tlak, psychika, cholesterol, ledviny, močové kameny, nespavost, menstruace, menopauza, potence
Původ
Původním domovem hlohu obecného je oblast Středomoří, Subatlantských a Euroasijských zemí. Vhodné podmínky pro růst však nachází téměř všude ve světě, díky čemuž ho běžně najdeme i na našem území. Obývá dostatečně vlhké okrajové lesní louky, pastviny a stráně. Mnozí ho už dnes však pěstují i jako okrasný keř v domácích zahrádkách. Jeho používání v oblasti lidového léčitelství bylo podstatné již ve starověku. Kromě léčivých účinků se mu však připisovaly i různé magické vlastnosti a lidé věřili, že jim poskytne potřebnou ochranu před uřknutím i před přírodním nebezpečím.
Charakteristika
Hloh obecný je značně rozvětvený keř, někdy dorůstající až do velikosti stromu. Jeho charakteristickým znakem je, že je celý posetý trny o velikosti přibližně 1,5 cm. Listy o velikostí asi 5 cm jsou vejčitého tvaru se třemi nebo pěti laloky, vyrůstající z krátké stopky. Poznávacím znamením jsou i jeho bílé květy kvetoucí od května do června, na kterých v místě po odkvětu vyrostou kulaté malvice tmavočervené barvy.
Sbíraná část
Z hlohu obecného můžeme využít všechny jeho části, tedy květ, list i plod. Každou z nich je však vhodné sbírat v jiném období. Sběr květů a listů je ideální v období května až června a plodů zase v září až říjnu.
Účinky
Léčivé účinky hlohu obecného mají mimořádně příznivý vliv na kardiovaskulární systém člověka. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, rozšířit cévy, čímž zajistí lepší průtok krve a snížení vysokého krevního tlaku, jakož i zmírnění hypertenze projevující se zvýšenou tepovou činností. Díky jeho vlivu se často doporučuje zejména lidem po infarktu - pro opětovnou stabilizaci stavu.
Hloh obecný je známý také tím, že přináší klidný spánek. Dokáže zklidnit organismus a navodit pocit pohody, díky čemuž se zbavíte nespavosti a neklidného, mělkého spánku. I díky tomu se večer doporučuje pít čaj z hlohu, který dokáže navodit pocit psychické pohody.
Účinky této bylinky zmírňují i bolestivou menstruaci. Zklidňují vnitřek dělohy a ostatních pohlavních orgánů, čímž zajišťují snížení nepříjemné bolesti v oblasti břicha a křížů.
Hloch obecný však působí i jako přírodní afrodiziakum. Příznivě ovlivňuje hormony a zvyšuje chuť na sex, díky čemuž organismus dosahuje lepší funkce pohlavních orgánů, sexuální výkonnosti a v konečném důsledku i snížení neplodnosti.
Upozornění
Účinky hlohu obecného jsou sice výrazné, ale jeho konzumace nepředstavuje žádné riziko. Určitě je však třeba dodržovat doporučené dávkování přesně podle pokynů.
Kontraindikace
Při užívání hlohu současně s jinými léky a léčivy nebyla zaznamenána žádná nesnášenlivost. Jakékoliv nejasnosti je však třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.