Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Latinský název: Matricaria recutita

menstruace, žaludeční problémy, rány, bolesti, hojení

Původ

Heřmánek pravý se původně vyskytoval v jižní Evropě a oblasti Středomoří. Postupně se rozšířil i do jiných oblastí Evropy, ale i Ameriky a Asie. U nás je docela hojně rozšířená na celém území od nížin až do podhůří. Roste na polích, rumištích, pastvinách, při plotech a cestách. Není náročná na pěstování, ale má v oblibě hlinité půdy s vyšším obsahem živin. Heřmánek používali už Římané, kterým pomáhal při potížích s játry, močovým měchýřem a ledvinami. Sasové ho zase uctívali jako posvátnou bylinu, kterou jim daroval bůh Odin. Staří Egypťané jím snižovali horečky a ženy ho používaly na mytí obličeje, protože léčí akné a zabraňuje tvorbě jizev. Dokonce si s heřmánkem zesvětlovaly a zvýrazňovaly barvu vlasů.

Charakteristika

Heřmánek je jednoletá rostlinka, která patří do čeledi hvězdicovitých. Dorůstá do výšky 15 až 20 cm. Listy má jemné, střídavě přisedavé. Kvítky jsou drobné bílé jazykovité na prodloužených stopkách se žlutým terčem, a květní lůžko je duté. Plodem je ani ne 1 mm dlouhá nažka. Celá rostlinka má svou charakteristickou vůni.

Sbíraná část

Heřmánek pravý kvete od května do září, což je ideální období pro sběr. Sbírají se květy za slunečného počasí. Suší se na tmavém, suchém a dobře větraném místě. Pokud se suší uměle, teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů. Skladuje se v uzavřených skleněných nádobách nebo papírových obalech na tmavém a suchém místě.

Účinky

Heřmánek se už podle latinského názvu, který je odvozen od slova matka, spojuje se ženstvím. Ženám pomáhá při gynekologických zánětech, upravuje nepravidelný menstruační cyklus, tlumí menstruační bolesti, zbavuje vaginální mykózu a tlumí záněty močových cest.

Heřmánek příznivě působí na podrážděný žaludek, ulevuje při křečích a bolestech břicha, usnadňuje trávení, napomáhá při plynatosti, obnovuje střevní mikroflóru, pomáhá při kolikách a rovněž mírní cestovní nevolnost. Užívá se při nachlazení a chřipce, ulevuje ucpaným nosním dutinám, podporuje pocení a snižuje vysokou teplotu.

Tato bylinka je léčivým pomocníkem i při žaludečních vředech a hemoroidech, přináší úlevu při zánětlivých onemocnění kloubů, revmatismu, bolestech v kříži, potížích v těhotenství, při bolestech zubů, při střevních onemocnění i zánětech očních spojivek. Také stimuluje činnost bílých krvinek a celkovou činnost imunitního systému.

Heřmánek je nepostradatelný v jeho schopnosti přinést okamžitou úlevu nervovému systému. Pomáhá při vyčerpanosti, stresu, nervozitě, podrážděnosti, má zklidňující účinky a působí proti nespavosti.

Je skvělým pomocníkem při hojení ran, které zároveň i desinfikuje, při hojení odřenin, popálenin, natažených svalů, vyrážek, vředech a jiných kožních problémech. Pomáhá i při popáleninách od slunce. Také prospívá vlasům, přičemž jim dodává pevnost, lesk a světlejší odlesk, a pokožce hlavy přináší úlevu od nepříjemného svědění či podráždění.

Upozornění

V případě heřmánku pravého nejsou známy žádná omezení při jeho užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidi trpící různými onemocněními.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost heřmánku pravého s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.