Ženšen pravý

Ženšen pravý

Latinský název: Panax ginseng

nervová soustava, imunita, metabolismus, impotence

Původ

Ženšen pravý se pro své účinky používá již více než 5000 let. Objevili ho v čínských horách, kde roste i dodnes. Je však náročný na přírodní podmínky, a tak se vyskytuje jen velmi vzácně. Díky svým blahodárným účinkům ho v minulosti mohli používat pouze panovníci. Do Evropy se ženšen dostal v 13. století díky cestám Marca Pola. Divoce roste v severovýchodní Číně a hluboko v lesích východního Ruska. Potřebuje stín a dostatečně vlhkou půdu. Jelikož jde o ohrožený druh, ve volné přírodě se nesbírá, ale pro léčebné účely se pěstuje po celém světě více než 13 typů ženšenu. Pěstování je náročné, vyžaduje speciální půdu a mikroklimatické podmínky.

Charakteristika

Je to vytrvalá vzpřímená bylina, která vyrůstá do výšky 30 až 60 cm. Podzemní část je mohutný dužnatý kořen nepravidelného tvaru s délkou 20 cm a tloušťce přibližně 3 cm, přičemž z něj vyrůstají rozvětvené mrkvovité kořeny. Ženšen se označuje také jako kořen života a považuje se za jeden z největších pokladů čínské medicíny. Svým tvarem kořen ženšenu připomíná postavu člověka, což evokuje symboliku k tělu. Ženšen má 3 až 5 dlanitě složených listů, které mají na spodní straně krátké chloupky. Květy jsou drobné, pětičetné a mají zelenobílou barvu. Plodem jsou zploštělé červené bobulky.

Sbíraná část

Sbírá se a suší kořen, buď na slunci nebo umělým teplem.

Účinky

Ženšen pravý má řadu pozitivních účinků a proto je jeho využití velmi široké. Napomáhá zachovat fyzickou i duševní výkonnost a dokáže zvýšit odolnost organismu. Posiluje činnost nervové soustavy, podporuje činnost mozku, zlepšuje pozornost a paměťové funkce. Slouží jako léčebný prostředek při onemocněních jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Přispívá také k normální funkci imunitního systému a dokonce dokáže zbystřit smysly.

Ženšen účinně bojuje i s chudokrevností. Vřele se doporučuje pacientům s vysokou hladinou krevního cukru, kterou dokáže regulovat, stejně jako vysokou hladinu cholesterolu. Dále zlepšuje metabolismus organismu, chrání organismus před toxickými látkami a volnými radikály, před působením těžkých kovů, před škodlivým zářením, ale i před stresem a depresemi. Snižuje únavu, vyčerpání, také se podílí na detoxikaci organismu, zlepšuje funkci jater a příznivě ovlivňuje oběhový systém. Pomáhá i při fyzické námaze, regeneraci svalů, při křečových žilách a hemoroidech. Tlumí chronické záněty a působí tlumivě na alergie. Je nápomocný i při hojení ran všech druhů, utlumuje křeče a bolesti, a rovněž napomáhá regeneraci a rekonvalescenci. Dokonce se používá také jako přísada v kosmetice.

Jelikož podporuje vitalitu a aktivitu, ženšen pravý má své nezaměnitelné zastoupení v posílení hormonálního systému. Působí jako afrodiziakum, a tak má pozitivní vliv na mužskou i ženskou hormonální hladinu a s ní spojenou sexuální aktivitu. Tato bylinka tedy podporuje erekci a zvyšuje libido, čili chuť na sex, a také stimuluje tvorbu hormonů.

Upozornění

Ženšen pravý není vhodný pro dlouhodobé užívání. Vyhnout by se mu měly i těhotné a kojící ženy. S lékařem by měli užívání ženšenu konzultovat diabetici, osoby s onemocněním srdce či cév, se zvýšeným krevním tlakem, a také pacienti, kteří užívají léky na krevní srážlivost nebo diuretika. Tuto bylinku rovněž není vhodné užívat spolu s mléčnými výrobky, mlékem, černým čajem, kávou, ředkví a v některých případech ani s mateří kašičkou.

Kontraindikace

Nepřekračujte denní doporučenou dávku. Při předávkování může ženšen vyvolat kontraindikace jako bolest hlavy, podrážděnost, nespavost, nervozitu, zvýšený krevní tlak či žaludeční problémy.