Falešné těhotenství
Zpozdila se Vám menstruace, kulatí se bříško - konečně se Vám to povedlo! Jste těhotná. Může se jednat jen o mylnou představu těhotenství? Tento jev je jen velmi vzácný a vyskytuje se u některých žen, které obzvláště touží po dítěti nebo naopak, mají velký strach z těhotenství. Je třeba poznamenat, že falešné těhotenství je jedním z nejvíce fascinujících příkladů vlivu duševních poruch na tělo ženy. Duševní poruchy mají nejvýznamnější vliv na vznik tohoto stavu. V minimu případů se podobný stav může udát i u mužů, kteří mají těhotnou partnerku a ze "solidarity" se u nich vyvine syndrom přibírání a zvětšování bříška.
Jaké příznaky poukazují na falešné těhotenství?
Je to sice imaginární těhotenství, ale doprovázené všemi viditelnými fyzickými symptomy, které jsou i při skutečném těhotenství: vynechaná menstruace, větší nalitá prsa, rostoucí bříško, ranní nevolnosti či únava.
Následuje návštěva lékaře a Vy očekáváte, že Vám potvrdí Vaši doměnku. Při ultrazvuku však lékař nevidí žádný plod, děloha je prázdná a hodnota těhotenského hormonu HCG v krvi zůstává na nule.
Co způsobuje falešné příznaky těhotenství?
Zvýšení tělesné hmotnosti je ve většině případů důsledku zadržování tekutin a vyšším příjmem kalorií. To může mít za následek i nevolnosti a únavu. Příliš rychlé zvýšení hmotnosti u žen, které nebyly zvyklé na tak vysoký příjem potravy, může být skutečně nebezpečný.
U kterých žen dochází k falešnému těhotenství?
K falešnému těhotenství dochází u žen s velmi silnou touhou po dítěti, u žen s hormonálními abnormalitami, případně při nějaké nervové poruše. Příčina vzniku tohoto stavu pramení ve velké většině v "hlavě". Touha po dítěti je u těchto žen tak silná, že vlastně způsobuje i fyzické příznaky. Proto lékař u dané ženy doporučuje kromě zdravotní péče i psychoterapeutické poradenství. Je důležité, aby existovala spojitost mezi prací gynekologa a psychoterapeuta, což pacientka v tomto případě velmi potřebuje. Nenahraditelná je samozřejmě i opora u partnera, rodiny a blízkých. Po zjištění skutečnosti se může žena uzavřít do sebe, přestat úplně mluvit o těhotenství jako takovém. Může dojít k tomu, že bude mít strach přiznat se k nějakým bolestem a problémům, kterými bude skutečně trpět - ze strachu, že by si ostatní mohli myslet, že si to vymyslela.
Pojem "falešné těhotenství" je někdy používán nesprávně, protože se může jednat i o zárodek, který se přestal vyvíjet nebo tzv. hidatinóznu mola. Tento stav vzniká, pokud vajíčko oplodní dvě spermie nebo pokud vajíčko ztratilo "cestou" všechny ženské chromozomy. Placenta se v tomto případě vyvíjí a připomíná vinné hrozny - ale bohužel dříve či později dojde k samovolnému potratu.