Endometrióza a její vliv na plodnost

Endometrióza je onemocnění, které spočívá v oddělení částeček děložní sliznice a jejich odplavení mimo děložní dutinu. Věděli jste, že toto onemocnění je diagnostikované až u 15% žen v reprodukčním věku? Bohužel dle statistik tvoří až čtvrtinu příčin neplodnosti.

Proč je endometrióza problémem?

Odplavené části děložní sliznice reagují na menstruační cyklus jako zbytek děložní sliznice. Částečky endometria se mohou vyskytnout všude kromě srdečního svalu a sleziny. Objevují se například ve vaječnících, močovém měchýři, plících či ve střevě. Problém nastává v momentě, kdy se kolem částeček děložní sliznice vytváří cysty a jizvy, které mohou srůstat.

Příčiny a projevy endometriózy

V současné době není úplně objasněna příčina vzniku. Mezi faktory ovlivňující vznik tohoto onemocnění řadí odborníci především genetiku, imunologický faktor a hormony. Endometrióza však může vzniknout i chybně provedeným lékařským výkonem. A jak se endometrióza projevuje? Většina žen trpí dlouhodobou bolestí v podbřišku, bolestí při pohlavní styku či se v jejich moči může vyskytovat krev.

Je endometrióza nebezpečná?

Především ženy, které touží po miminku, by toto onemocnění neměly podceňovat. Je prokázáno, že jednou z nejčastějších příčin neplodnosti jsou právě srůsty v malé pánvi, které mohou znemožnit průchod vajíčka do dělohy.

Jak se endometrióza léčí?

Při podezření na endometriózu vás čeká vyšetření, a to buď laparoskopie, nebo hysteroskopie. Existuje několik typu endometrióz, a to endometrióza peritoneální, ovariální, rektovaginální septa či adenomyóza. Při odhalení endometriózy je většinou nutná chirurgická operace, která probíhá laparoskopicky stejně jako vyšetření. Následuje hormonální léčba, která dosahuje vysoké úspěšnosti. Důležité je ovšem nepodceňovat příznaky a poradit se svým lékařem v případě. Samozřejmě také doporučujeme čaj pro léčbu endometriózu nebo 3x bylinný čaj pro podpůrnou léčbu endometriózy (3x100g) - trojbalení.