Důležité vitamíny pro plodnost a těhotenství - 2.díl

V prvním díle miniseriálu o vitamínech podporujících plodnost jsme probrali, jak vaše šance na početí zvyšuje vitamín E, kyselina listová a vitamín D. Přispět k otěhotnění však mohou i další látky, stopové prvky a vitamíny, a proto se na ně zaměříme v dnešním článku.

Doplňte selen a zinek

Důležitými prvky, které mohou ovlivnit plodnost, jsou zinek a selen. Zvláště pro mužskou plodnost jsou tyto dva prvky velice důležité. Zinek je z hlediska plodnosti opravdu nepostradatelný, neboť je obsažen v pohlavních žlázách a taktéž ve spermiích. Podílí se tak na tvorbě spermií a mužských hormonů. Jakmile klesne hladina mužských hormonů, zároveň se sníží plodnost. Ovšem dobrý není ani nadbytek zinku v těle. Proto dodržujte doporučenou denní dávku, která je pro ženy 12 mg a pro muže a těhotné ženy 15 mg zinku. Co se týče surovin, hlavními zdroji zinku jsou ústřice, garnáty, krůtí, kachní či husí maso, zvěřina, ořechy, sezamová a dýňová semínka.

Pokud jde o selen, tato minerální látka má vliv především na tvorbu spermií i jejich pohyblivost. Doporučená denní dávka selenu je pro ženy a muže 55 μg, ovšem pokud je potřeba, může se dávka z léčebných důvodů zvýšit až na 200 μg. Selen můžeme doplnit například pomocí česneku, plodů moře, luštěnin, vajec, chřestu či pšeničných klíčků. Zinek i selen samozřejmě můžete doplnit i pomocí komplexních doplňků stravy.

Tyto 2 látky se nacházejí i v našem produktu a to v BlueFertile, který pozitivně ovlivňuje pohyblivost spermií, jejich počet, koncentraci, tvar a objem ejakulátu.

Nezapomínejte na jód

Pro ženy je důležitým prvkem pro početí a těhotenství také jód. Jeho nedostatek způsobuje jak samotnou neplodnost, tak v případě těhotenství může vést až k nechtěnému potratu. Nedodržování doporučené denní dávky může bohužel způsobit i předčasný porod či narození mrtvého dítěte. Deficit jódu se z matky přenáší i na novorozeně a způsobuje téměř všechny poruchy vývoje, které se mohou u novorozeňat vyskytnout. Doporučená denní dávka pro ženy a muže je 150 μg, pro těhotné a kojící ženy je to 200 μg. Pro pokrytí doporučené denní dávky zařaďte do svého jídelníčku mořské ryby, jodovou sůl, mléčné výrobky a minerální vody s obsahem jódu. S rybami však raději opatrně, neboť mořské ryby mohou obsahovat rtuť, a proto se příliš v době početí a těhotenství nedoporučují.

Jód se také nachází v našem Pinkfertile. Pinkfertil je doplněk stravy pokrývající svým složením specifické výživové požadavky ženy při snaze o otěhotnění, má vědecky ověřené složky, které mohou pomoci zvýšit šance pro úspěšné otěhotnění.