Důležité vitamíny pro plodnost a těhotenství - 1.díl
Není žádným tajemstvím, že plodnost párů bohužel klesá a problémům s početím tak musí čelit více a více párů. Některým párům trvá otěhotnění dlouhou dobu, ale nakonec se povede, některé bohužel to štěstí nemají a musí na vyšetření. Šanci na otěhotnění však můžeme podpořit hned několika způsoby, a to například úpravou stravovacích návyků a životního stylu, příjmem přírodních látek a bylinek či cvičením hormonální jógy. Svému tělu můžeme pomoci i dodáním potřebných vitamínů a živin. Z důležitých vitamínů pro početí jsou to především kyselina listová, vitamín D a hlavně vitamín E. V dnešním článku se proto na ně podíváme podrobněji.
Seznamte se s vitamínem plodnosti
Vitamínem plodnosti je nazýván vitamín E, který je pro početí velmi důležitý. Má totiž velký vliv na kvalitu pohlavních buněk a produkci hormonů. U mužů má vliv na pohyblivost a množství spermií. U žen může být nedostatek tohoto vitamínu spojován se samovolnými potraty. Co tedy zařadit do jídelníčku, abychom neměli o tento vitamín nouzi? Mandle, sezamová semínka, vejce, listová zelenina a tučné ryby - to vše je zdrojem vitamínu E.
Nezapomínejte na kyselinu listovou
Dalším důležitým vitamínem, jak před početím, tak v průběhu těhotenství, je kyselina listová. Ta má vliv na správné dělení buněk i vývoj zárodečných tkání během těhotenství. Snižuje riziko vývojové vady míchy a mozku i různých vývojových vad kardiovaskulární systému, močového ústrojů a trávicího ústrojí. A kde kyselinu listovou najdeme? Především ve špenátu, kapustě, červeného řepě, luštěninách či vlašských ořeších. Před početím je doporučená denní dávka kyseliny listové 400 µg, během prvního trimestru pak 600 µg.
V našom eshopu můžete najít kyselinu listovou v PinkFertile (pro ženy) a Bluefertil (muži).
Vitamín nejen pro lepší náladu
V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na vitamín D, který je zodpovědný za tvorbu pohlavních hormonů. Dostatečná tvorba hormonů ovlivňuje ovulaci a hormonální rovnováhu. Při nepravidelném cyklu bychom měli zvýšit denní příjem právě tohoto vitamínu. Organismus vitamín D získává především ze slunečního svitu, ovšem dalšími zdroji jsou i vejce a tučné ryby.