Dula a domácí porod - porod doma, nebo v nemocnici?

Jste těhotná poprvé a vše kolem těhotenství a miminek je pro Vás novou krajinou? Možná čekáte svůj druhý, třetí nebo dokonce čtvrtý přírůstek do rodiny! Pak je pro Vás již mnoho procesů a otázek objasněných, ale přesto je každé těhotenství jiné. V současnosti se může těhotná žena setkat s novými informacemi, které by možná před 5 - 6 lety nikoho nenapadlo hledat.

Jedna vec je jistá 

Každá žena a každé těhotenství je jiné. Některé těhotné ženy jdou k lékaři, jen aby jim byla provedena povinná prohlídka, zatímco jiné mají pocit, že s dulou jsou v lepších rukou. Většina žen oceňuje práci "ruku v ruce" - kde lékař a dula spolupracují. Tato spolupráce dvou lidí je obvykle velmi dobře přijímán oběma nastávajícími rodiči.
Otázku "porodní asistentky - duly", by si každá těhotná žena měla ponechat sama pro sebe. Dula může být pro Vás a Vaše ještě nenarozené děťátko velká pomoc, samozřejmě pokud chcete. Po porodu je dula stále po ruce, aby Vám mohla pomáhat, ukazovat, naučit. Je oporou pro Vás v době před porodem, během něj i po porodu, kdy se stává i oporou Vaší rodiny.

Kdo je dula?

Rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou je v tom, že dula sice je rovněž přítomna při porodu, pomáhá vám, ale nezasahuje do kompetencí lékaře nebo porodní asistentky. Je spíše tzv. "morální, emocionální oporou", ale může pomoci i fyzicky. Pomáhá ženě porodit způsobem, jaký si sama vybere. Samozřejmě za předpokladu, že nedojde k nějakým nečekaným komplikacím, které by mohly ohrozit život matky nebo dítěte. Pomáhá i otci, který se zaučuje do své nové role.

Porod: doma nebo v nemocnici?

Jak jsme již řekli, průběh každého těhotenství je jiný, odlišný. V dnešní době, kdy je stále více žen s rizikovým těhotenstvím, se u nás někdy vůbec bojíme vyslovit téma - domácí porod. Je už téměř jasné, že Vás při porodu bude doprovázet partner, máte vybranou porodnici, případně porodníka, který bude při porodu. U nás je však stále tabu vybrat si porod doma ač existují ženy, které mají rády přirozenost a nechávají vše na přírodě. Více se však s tímto postojem setkáme v zahraničí než v naší zemi.

Výhody porodu doma

Příznivci domácích porodů se shodují v těchto výhodách:

  • v době, kdy dostanete kontrakce nemusíte nikam spěchat, ani volat záchranku, která Vás odveze do porodnice
  • nemusíte se stresovat tím, že jste něco zapomněli přibalit do přichystané tašky do porodnice
  • ve známém prostředí může žena prožívat porodní bolesti mnohem lépe, tedy už samotné narození děťátka tak vcelku vnímá jako méně stresující
  • navíc, porod může probíhat bez urychlovacích nebo bolest snižujících léků
  • dítě se narodí doma, kde bude i vyrůstat

Rizika domácího porodu

Stejně jako při porodu v nemocnici, i při domácím porodu hrozí určitá rizika. Dalo by se říci, že ještě větší. Nedostatek informací, potřebných léků, preparátů, hrozící císařský řez, poporodní komplikace, krvácení, jsou jen malým výčtem nebezpečí pro rodičku a její dítě.

Je důležité si uvědomit, že rozhodnutí, kde budete rodit, může ovlivnit nejen Váš život, ale i život Vašeho miminka.