Dubová kůra
Dubová kůra
Latinský název: Quercus robur
záněty ústní dutiny, žaludeční a střevní potíže, zažívací potíže, křečové žíly, pocení nohou, energie, nachlazení, horečka, kašel, zánět průdušek, neplodnost
Původ
Dub letní má na Slovensku početné zastoupení. Jeho historie sahá až do dávné mytologie, kdy se věřilo, že dokáže navodit prorocké sny předpovídající budoucnost. Staří Slované a Keltové mu přinášeli oběti, protože věřili, že díky tomu zvítězí v bojích, Američané žvýkají jeho kůru, aby zabránili zánětům ústní dutiny. Jeho přirozeným prostředím je oblast Evropy, Malé Asie a Kavkazu.
Charakteristika
Dub letní je jedním z našich nejtypičtějších a nejčastěji se vyskytujících stromů. Dorůstá do výšky i 20 m a jeho koruna je hustě rozvětvená, plná podlouhlých vejčitých listů s laločnatými okraji. Kvete od dubna do května ve formě tzv. jehněd. Na jejich místě se po odkvětu tvoří plody - žaludy.
Sbíraná část
Z dubu letního sbíráme jen mladou zatím nepopukanou kůru mladších stromů. Starší kůra již neobsahuje takové množství léčivých látek.
Účinky
Léčivé účinky dubové kůry se používají při léčbě bolestivých hemoroidů. Obklady, případně sedací koupel zajistí částečné znecitlivění postiženého místa a jeho stažení, čímž zajišťuje snížení bolesti. Stejným způsobem působí i na léčbu a prevenci vzniku křečových žil.
Účinky dubu letního se uplatňují i při léčbě neplodnosti. Již v minulosti byl vnímán jako symbol plodnosti a potomstva zejména díky jeho příznivým účinkům na činnost pohlavních orgánů a stimulování chuti na sex. Přispívá také k lepšímu prokrvení organismu, a tedy dochází ke zlepšení prokrvení i pohlavních orgánů.
Významným účinkem dubu letního je i jeho schopnost zásobovat organismus potřebnou energií, ať už fyzickou nebo psychickou. Pomáhá postavit se na nohy v momentě fyzického vyčerpání, ke kterému dochází po těžké nemoci, ale zároveň ustálit hladinu i psychické pohody během stresových a vyčerpávajících situací.
Ověřené jsou i jeho příznivé účinky na průjmy, které dehydratují organismus. Zde působí jako zahušťovač stolice a přispívá ke správnému složení střevní mikroflóry, která pomáhá předcházet takovým a jiným onemocněním trávicí soustavy.
Stejně nápomocný je i v případě zánětů ústní dutiny projevující se oteklými, bolestivými a přecitlivělými dásněmi. Stejně pomáhá jako prevence při onemocněních zubů a díky tomu, že ničí parazitické bakterie stimuluje i nepříjemný zápach z úst.
Účinky dubové kůry velmi příznivě působí i na pokožku celého těla. V případě vnějšího použití dokáže vyčistit ucpané póry, čímž zlepšuje stav mastné a vyrážkovité pokožky a dokonce léčí i místa, která už jsou zanícená.
Upozornění
Tak jako většina léčivých rostlin, i výtažky z dubové kůry nejsou vhodné pro užívání u těhotných a kojících žen. Kromě toho se její konzumace nedoporučuje ani v případě, že trpíte onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem, otevřenými ranami na pokožce, svalovou hypertonií, vysokou horečkou, silnou infekcí, problémy s ledvinami nebo játry. Rovněž není vhodné dlouhodobé užívání tohoto přírodního léku, protože může vést k žaludečním a střevním potížím či dokonce k poškození ledvin a jater. Při užívání je také běžný i výskyt alergické reakce.
Kontraindikace
Kontraindikace při užívání výtažků z dubu letního může nastat v případě, že máte alergii na aspirin a užijete tato dvě léčiva současně. V jiných případech se nepotvrdila žádná nesnášenlivost mezi jeho výtažky a jinými druhy léčiv. Jakýkoli příznak kontraindikace však neváhejte konzultovat s ošetřujícím lékařem.