Dovolená v těhotenství

Před narozením dítěte chce ještě mnoho nastávajících rodičů někam společně vycestovat. V zásadě se proti tomu nekladou žádné námitky, ale měla by platit určitá pravidla.

Načasování dovolené

Rozhodující pro bezpečnost cestování během těhotenství je zvolit ten pravý čas. První měsíce těhotenství nejsou vhodné pro cestování zejména z důvodu časté nevolnosti. Na začátku těhotenství, kdy ještě embryo není pevně usazené v děloze se zvyšuje riziko krvácení nebo potratu. V poslední fázi těhotenství, je naopak dítě v břiše tak těžké a velké, že si žena dovolenou ani neužije. A v posledních týdnech před termínem narození děťátka hrozí riziko předčasného porodu.

Ideální čas na dovolenou je tedy mezi pátým a sedmým měsícem těhotenství.

Cíl - destinace dovolené v těhotenství

Nejvhodnější místa jsou evropské destinace s maximální venkovní teplotou 28 stupňů. Dovolená v tropickém klimatu, dobrodružné zájezdy nebo cesty kolem světa jsou pro zrychlený krevní oběh těhotné ženy příliš zatěžující a mohou ponořit tělo do "aklimatizovaného chaosu", který na těhotenství nepůsobí příznivě.

Tím, že očkování a léky se v období těhotenství nedoporučují, hrozí v exotických zemích vysoké riziko nákazy.

V případě turistiky by neměly těhotné ženy vystupovat do výšky nad 1800 metrů, protože vzestupně klesající tlak vzduchu může způsobit nedostatek kyslíku jak ženě tak i dítěti. Za žádných okolností by se neměly těhotné vystavovat extrémním sportům jako rafting, vodní lyžování a také sportům u nichž hrozí nebezpečí zranění, jako je lyžování a snowboarding.

Rozhodující pro výběr cíle je také vzdálenost do místa určení. V případě prázdninových destinací byste měli upřednostnit země s kratší vzdáleností od bydliště.

Dopravní prostředek

Přeprava letadlem je obecně považována za nejméně škodlivou pro ještě nenarozené dítě. Žena by se přesto měla vždy před letem poradit s lékařem. Důležité je také poznamenat, že většina leteckých společností dovolí letět těhotným ženám do 36. týdne těhotenství. Nejméně vhodné pro nastávající maminky jsou dálkové lety. Pokud je to však nezbytné, doporučujeme často měnit polohy nohou a nosit kompresní punčochy, které snižují riziko vzniku trombózy.

Příliš dlouhé sezení v autě má nepříznivý vliv na krevní oběh v nohách. Pravidelné přestávky, během nichž se může budoucí maminka pohybovat, jsou proto nezbytné.

Bezpečnostní pás má být použit v každém případě, ale ne přímo v úrovni plodu, ale nad a pod bříškem. Těhotné ženy mohou řídit pouze tehdy, pokud se cítí opravdu velmi dobře. V případě kolize volantu však s sebou nesou vysoké riziko zranění.
Při velkých vzdálenostech, je dobré využít železniční přepravu. Těhotná má dostatek prostoru ke změně polohy sezení a má možnost pohybovat se během zastávek. Je vhodné si předem rezervovat místo.

Co třeba dodržovat?

Před cestou do zahraničí by si měly nastávající matky zjistit jak je to s pojištěním v cizině a připravit si potřebné dokumenty (e-kartu a / nebo zahraniční zdravotní kartičku / evropský zdravotní průkaz apod.)

Další důležitou věcí je těhotenský průkaz matky, ve kterém její gynekolog zaznamenává všechna provedená vyšetření, výsledky vyšetření, prostě zdravotní stav během celého období těhotenství. Velmi dobré je mít tyto dokumenty připraveny i v cizím jazyce - nejlépe v angličtině.

Užitečná jsou i tato doporučení:

  • Těhotná žena by nikdy neměla jezdit sama, ale vždy v doprovodu.
  • V případě zájezdů je vhodné uzavřít pojištění v případě storna zájezdu. Během dlouhé jízdy autem by se měli dělat dostatečné přestávky, v letadle je dobré se čas od času projít a nosit kompresní punčochy.
  • Koupání je možné, ale těhotné ženy by se měli vyvarovat horkých lázní a při plavání používat speciální tampony, které snižují riziko vzniku infekce (k dostání v lékárnách).
  • Důležitá je vyvážená strava a dostatečný příjem tekutin.
  • Po příjezdu na místo, je dobré zjistit kontakt na lékaře / gynekologa (v případě, pokud by vznikly potíže).
  • Je třeba se vyhnout vysokým teplotám a velkým teplotním výkyvům. Z tohoto důvodu nejsou vhodné ani sauny.
  • Během těhotenství je pokožka citlivější než obvykle, zajistěte si proto přiměřenou ochranu proti slunci a vyhledávejte zejména stinná místa.
  • V případě, že by se dítě narodilo v zahraničí, je třeba tuto skutečnost oznámit konzulátu nebo velvyslanectví.

New Life hotely

Některé hotely se specializují na specifické potřeby těhotenství. Například síť New Life Hotel představuje spolupráci různých hotelových komplexů v Německu a Rakousku, které se věnují výhradně těhotným ženám, nebo rodičům s malými dětmi, kteří očekávají další přírůstek.
Nabídka atrakcí je závislá na hotelové společnosti a rozpočtu - může zahrnovat např. relaxační centrum, lázeňské procedury pro těhotné ženy a individuální přípravu na porod. Programu je možné se zúčastnit samostatně nebo s partnerem. Některé New Life Hotely jsou speciálně určeny pro dovolenou s dítětem nebo batoletem. To je zajímavé hlavně pro těhotné ženy, které nečekají své první dítě.

Dovolená - čas, kdy zplodit dítě

V USA je v současnosti velkým trendem rozvíjejícím cestovní ruch, spojení témat prázdnin a těhotenství - pod označením Procreation Vacation, lákají páry, aby své dítě zplodili právě během dovolené. Myšlenka je jednoduchá - narůstající množství párů, které mají problém s početím, stres a nedostatek času pro společné trávení volných chvil. Tyto problémy a nedostatky pomáhají odstranit během několika dní odpočinku v romantické atmosféře. V závislosti na daném komplexu, nabízejí speciální akce, jako jsou programy spa a wellnes, partnerské masáže, příp. je tato nabídka doplněna nápoji podporujícími plodnost.

Mnoho lékařů doporučuje párům, které chtějí mít děti, aby společně odbourali stres právě formou dovolené. To, zda člověku opravdu prospěje odcestovat někam s cílem "zplodit" dítě, je skutečně diskutabilní. Opačným efektem totiž může být tlak, který vznikne následkem velkých očekávání a finančních nákladů. Právě tyto příčiny mohou stát za opětovným vznikem stresu a napětí.