Dobromysl obecná
Dobromysl obecná
Latinský název: Origanum vulgare L.
trávicí potíže, menstruace, dýchací problémy
Původ
Dobromysl obecnou přivezli do Evropy arabští lékaři, kteří jí léčili migrénu a mírnili nervozitu. Tato bylinka hojně roste na slunných stráních, ve světlých lesích, mezi křovinami, ale ve velkém se pěstuje i v zahrádkách a vyskytuje se zejména v Evropě a Asii. Své využití už má po dlouhá staletí. Staří Řekové ji nazývali radost z hor, protože pro ně představovala radost a štěstí. Hippokrates používal dobromysl na urychlení porodu a k léčbě hemoroidů již ve 4. století p.n.l. Ve starověkém Egyptě měla tato bylinka velkou úctu. Vplétali ji do vavřínových věnců a korun během náboženských rituálů. Dokonce ji používali jako dezinfekční prostředek. Kdysi bylo i u nás zvykem vysazovat na hroby dobromysl, aby mohly duše mrtvých odpočívat v pokoji.
Charakteristika
Lidově se nazývá oregano, přičemž jméno dostalo podle řeckého oros / hora / ganos, což znamená potěšení, radost. Patří do čeledi hluchavkovitých. Jde o trvanlivou bylinu, která roste do výšky 20 až 60 cm a má poměrně vysoký rozvětvený stonek. Má řapíkaté, protinosné listy, které jsou vejčitého a podélného tvaru. V době kvetení má bílé až bílo-nafialovělé květy, které rostou ve svazcích v horní části větví. Plodem oregana jsou hnědé tvrdky. Rostlinka má příjemnou výraznou vůni a využití má i v gastronomii, kdy se používá čerstvé, ale i sušené oregano.
Sbíraná část
Hlavní sezóna sběru dobromysli je od června do srpna. Sbírá se nať a listy za slunečného počasí, ideálně před polednem, kdy bylina obsahuje nejvíce silic a účinných látek. Sušíme ve svazcích nebo jednotlivě ve stínu a na vzdušném prostoru. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35 stupňů. Usušené lístky a nať by měli mít tmavozelenou barvu s typickým aroma. Skladuje se na suchém, tmavém místě.
Účinky
Dobromysl posiluje žaludek, utišuje bolest, pomáhá při nadýmání, působí proti plynatosti, uvolňuje trávicí křeče, pomáhá při průjmu, slouží jako dezinfekce zažívacího traktu a upravuje činnost žaludku. Zvyšuje tvorbu žluči a trávicích šťáv, podporuje chuť k jídlu, působí proti pálení žáhy, celkově zlepšuje trávení a likviduje parazity ve střevech. Významný je její účinek při vysoké hladině cholesterolu.
Látky obsažené v dobromysli uvolňují křeče svaloviny dělohy, tlumí bolesti během menstruace a upravují cyklus. Rovněž se doporučuje ženám, kterým by mohla hrozit předčasná menopauza.
Protikřečový účinek dobromysli se také cení i při onemocněních dýchacích, zejména po dlouhotrvajícím kašli souvisejícím se zánětem pohrudnice, čistí zahleněné plíce, zklidňuje silný kašel, má dezinfekční účinek a odstraňuje zánět průdušek. Může se také použít jako kloktadlo při onemocněních dutiny ústní, při zánětech dásní či ve formě obkladů při zánětlivém zduření uzlin.
Na vnější aplikaci se používá zejména při léčení alergických onemocnění kůže, ekzémů, lišejů a jiných kožních nemocí.
Dobromysl má také mírně tlumivý účinek na nervový systém, používá se jako sedativum při psychických poruchách či při bolestech hlavy.
Upozornění
Během těhotenství by mělo být užívání oregana velmi omezené. Čaj by těhotné ženy neměly z této bylinky pít vůbec. V ranných fázích těhotenství by mohl vyvolat potrat. Oregano se nedoporučuje ani během kojení, protože tato bylinka ve větším množství blokuje účinek hormonu pregesterónu.
Kontraindikace
Během užívání dobromysli nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, avšak velké množstí denně užívané vnitřně by mohlo být rizikem pro vznik anémie. Silice se nesmí užívat vnitřně, jinak se ve vysokých dávkách projeví ve formě neurotoxicity a vyvolává křeče.