Dieta a neplodnost

Plánujete miminko nebo se již delší dobu o jeho početí pokoušíte, ale stále se vám to nedaří? Možná se budete divit, ale velký vliv na schopnost otěhotnění má i Vaše výživa a především Vaše hmotnost.

Odborníci již delší dobu poukazují na spojitost mezi problémem s otěhotněním a nízkou nebo vysokou hmotností ženy. Velmi zjednodušeně lze říci, že při podváze není organismus dostatečně připraven na těhotenství. Naopak při nadváze může dojít k poruchám a nemocem matky, které souvisejí s plodností již před otěhotněním.

V těhotenství pak může mít žena s nadváhou zvýšené problémy s klouby a zády, ale i větší riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, zvýšenou hladinu cholesterolu apod. Vzhledem k tomu, že 30% estrogenů (ženských pohlavních hormonů) pochází z tukových buněk, příliš mnoho - nebo naopak příliš málo - tuku může narušit hormonální rovnováhu a snížit šance na otěhotnění. Dokonce už jen 10-15% tuku nad nebo pod normu může přispívat k poruše plodnosti.

"Oba váhové extrémy jsou pro otěhotnění nevýhodné a problematické. Horší je z mého pohledu posun váhy do mínusu, ale i extrémní posun do plusu přináší problém. Tímto způsobem tak vlastně příroda zajišťuje co nejlepší startovací podmínky jak pro miminko, tak i budoucí maminku," říká MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny Gest.

Změřte se v pase

Důležité je v tomto případě množství tuku, jehož by nemělo být více než 25-30% z celkové hmotnosti. Horší je obezita tzv. mužského typu - tedy širší pás a relativně štíhlé boky. Obvod pasu by měl být u žen do 80 cm, nad 88 cm značí již zvýšené množství útrobního tuku. Obezita je často spojena s nepravidelnostmi menstruačního cyklu a s vynecháváním ovulace (okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) - následkem je neplodnost, častější jsou i samovolné potraty. Ženám hrozí těhotenská hypertenze (zvýšený krevní tlak), preeklampsie (onemocnění v těhotenství, které vede u ženy k zvýšenému krevnímu tlaku a vylučování bílkovin močí) i eklampsie (závažný, život ohrožující předporodní stav), těhotenská cukrovka a s tím spojené možné poškození plodu v důsledku zvýšené hladiny krevního cukru v těle matky, častěji jsou i komplikace při samotném porodu. V těhotenství při nadváze stoupá riziko karcinomu prsu a dělohy. Zajímavá je otázka, zda pravděpodobnost otěhotnění může snížit i nadváha muže. "Není mi známo, že by byla prokázána přímá souvislost. Obézní muži bývají však více nemocní a druhotně je tím plodnost ovlivněna," upozorňuje Jan Šulc.

Alespoň 10% váhy dolů

V poslední době se také často mluví o syndromu polycystických ovarií (PCOS), který je nejčastější příčinou poruch ovulace, a bývá také spojen s obezitou. Ženy s tímto zdravotním problémem mají zvýšené množství mužských pohlavních hormonů, které způsobují větší ochlupení, nepřítomnost menstruace apod. "Na tomto syndromu se podílí ale i řada dalších hormonů, které mají úzký vztah k obezitě, například leptin, ghrelin a také inzulinová rezistence," dodává MUDr. Jan Šulc. I v případě diagnostikování tohoto syndromu je tedy vhodné upravit hmotnost. Už při snížení hmotnosti o 10% dochází ke zlepšení šancí na otěhotnění. Rozhodně je však třeba k tomuto problému přistupovat komplexně, jen samotné zhubnutí nestačí.

Problém u sportovkyň

Opačným problémem může být podváha. Jakmile klesne množství tuku, zaostává i produkce hormonů, které řídí ženský menstruační cyklus. Tento stav je normální před pubertou. V době dospívání dochází ke zvýšení hmotnosti a k nástupu menstruace. Často se s tím setkáváme u anorektiček nebo vrcholových sportovkyň, které sice mají normální váhu, ale ta je dána vyšším podílem svalové hmoty. Při snížení množství tukové tkáně pod 20% dochází nejprve k zástavě zrání vajíček a následně často ustává menstruace. Extrémně štíhlé ženě hrozí problém s uhnízděním vajíčka, ale i komplikace s vývojem miminka či předčasný porod. Ženy s anorexií rodí i častěji nedovyvinuté děti, což je následně spojeno s dalšími komplikacemi.

Pomoc, léčím se s neplodností a přibírám!

Při léčbě neplodnosti a užívání hormonální léčby si ženy často stěžují na výrazný nárůst hmotnosti. Čím je to způsobeno a lze tomu nějak zabránit? Odpovídá MUDr. Jan Šulc: "Určité riziko je při stimulaci vaječníků před odběrem vajíček v rámci IVF programu. Nejde ale o dramaticky častou komplikaci. Jde především o zadržení tekutin, tedy většinou o přechodný stav. U jiných typů hormonální léčby jde o opravdu ojedinělé případy. Důležité je také říci, že některé ženy při hormonální léčbě hubnou. Ty si samozřejmě nestěžují ani to nepřičítají na vrub terapii, ale svému správnému životnímu stylu. Často se na nárůstu hmotnosti podílí i stres žen, které se léčí s neplodností. Ten mnohé ženy řeší právě jídlem. Správná životospráva s dostatkem pohybu a eventuálně u žen s tendencí k obezitě určité omezení kalorického příjmu, během stimulace (nikdo nemůže přibírat tzv. ze vzduchu) jsou tou nejlepší prevencí problémů s nadváhou i při hormonální léčbě.

Zdroj: zeny.cz