Darování spermií

Už jste o darování spermií určitě slyšeli. Ale kdo o tomto tématu ví něco víc? Kdo všechno může spermie darovat, kde všude můžete spermabanky najít a kdo všechno se může přihlásit jako žadatel? Čtěte dál a dostanete odpovědi na tyto i jiné otázky.

Kdo může být dárcem?

Dárcem spermií se může stát muž ve věku 19 - 35 let, který má vysokoškolské nebo ukončené středoškolské vzdělání (dokládá se maturitou) a zdravotní pojišťovnu v ČR. Základním předpokladem pro to, aby byl muž vybrán, je pak splnění norem spermiogramu - vyšetření spermatu z hlediska kvality a kvantity.

Před vlastním odběrem lékaři doporučují 2 - 3 dny pohlavní abstinence, vyhnout se konzumaci alkoholu, nadměrné fyzické a psychické námaze. Kvalitu spermií také ovlivňují některé faktory jako stres, drogy, kouření, nachlazení, infekce a další onemocnění. Pokud bude počet a pohyb spermií u dárce vyhovující, uskuteční se ze vzorku mikrobiologická kultivace - tj genetické vyšetření zda jsou spermie dárce v pořádku a neobsahují zárodky žádných dědičných chorob. Pokud muž splní podmínky spermiogramu, bude dále pozván na krevní testy a vyšetření moči. Výsledky spermiogramu bude každý dárce znát buď ještě týž nebo následující den poté, co přišel na odběr, na ostatní výsledky se již čeká déle, většinou 14 dní.

Darování spermií. Kdo může být žadatelem?

Požádat o darování spermií může pár, který nemá k dispozici vlastní spermie nebo pokud je muž nositelem geneticky vázaného onemocnění. Dárcovství je přitom oboustranně anonymní, takže žadatelé si svého dárce vybírají jen podle krevní skupiny, barvy vlasů, očí a podle postavy.

Spermabanky

Spermabanky jsou součástí vybraných gynekologických zařízení nebo sexuologických ústavů. Spermie jsou zde pomocí speciální technologie zmraženy a uchovávány v páře dusíku v teplotě minus 190 ° C. Takto je lze uchovat i 300 let. Po rozmrazení se spermie zase začnou pohybovat a mohou oplodnit vajíčko.