Další faktory ovlivňující mužskou plodnost

Mezi nejznámější nebo nejvíce diskutované činitele, které ovlivňují mužskou plodnost patří určitě životní styl, strava, kouření, obezita, teplo. Muži by se proto měli stravovat zdravě, omezit aktivity, které přispívají k přehřívání genitálií a zdržet se kouření. Jen málokdo však ví, že za příčinami nesplněného snu o děťátku stojí i několik dalších faktorů.

Alkoholismus

Máte rádi alkoholické nápoje? Dnes je na trhu dostupná široká škála alkoholických nápojů pro každou příležitost - narozeniny, výročí, svatby, oslavy a oficiální setkání organizované v našich domácnostech! Alkoholické nápoje jsou takříkajíc součástí našeho života. Účinky nadměrné konzumace alkoholu na naše zdraví jsou stále stejné - kromě onemocnění spojených s krevním tlakem nebo srdcem, ovlivňuje alkohol i mužskou plodnost. Otázkou je, jaké množství alkoholu denně působí negativně na plodnost. Výzkumníci zjistili, že už 120 ml alkoholu denně, může mít vliv na mužské reprodukční zdraví. Takže pokud jste si zvykli každý večer pít alkoholické nápoje (byť jen sklenice vína či pivo), uvědomte si, že to může vést až k neplodnosti.

Pití nadměrného množství alkoholu může zvýšit produkci estrogenu v játrech. Chronický alkoholismus mohou způsobit testikulární atrofii (zmenšení varlat) a gynekomastie (abnormální vývoj prsů u mužů). Muži alkoholici často poukazují i ​​na nedostatek sexuálního zájmu.
Nadměrná konzumace alkoholu může mít vliv na varlata. Může zničit strukturu varlat, což vede k poklesu hladiny testosteronu. Testosteron je mužský hormon reprodukčního systému a pokles hladiny testosteronu mohou způsobit mužskou neplodnost. Množství a hustota spermií má vliv na mužskou plodnost. Toxické účinky alkoholu mohou snížit jejich počet. Normálně má jeden ejakulát obsah asi 3 ml, a to může být až 120 milionů spermií v 1 ml, ale nadměrné užívání alkoholu může způsobit vážné snížení těchto čísel. Spermie se vyznačují pravidelnou oválnou hlavou a rovným ocasem.

Jenže nadměrná konzumace alkoholu může vést ke vzniku abnormálních spermií s deformovanými hlavami a ocasů. To může mít za následek to, že spermie jen velmi těžko oplodní vajíčko. Myslete i na to, že alkoholismus nemá vliv jen na naše vnitřní reprodukční zdraví, ale i na partnerský život!

Užívání drog

Je jedna z hlavních příčin výskytu špatných spermií u mužů. Muži, kteří pravidelně kouří marihuanu, jsou náchylnější na nekvalitní spermie a nižší počet spermií, než muži, kteří jsou čistí. Problém spočívá u všech drog, nejen u marihuany, i extáze a kokain mohou snížit kvalitu spermií.

Steroidy

Spousta mužů touží po obrovských svalech a steroidy pro ně představují nejkratší cestu jak dosáhnout tohoto cíle. I když je pravda, že tyto látky přinesou kýžený vzhled, vedlejší účinky se projeví stejně rychle - poškození jater, vysoký LDL cholesterol, problémy růstu, vypadávání vlasů, neplodnost, problémy s ledvinami a mnohé jiné. Steroidy mohou způsobit dočasnou neplodnost, takže je jen na Vás jak se k tomuto tématu postavíte.

Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitaminu C v potravě je další důležitou příčinou neplodnosti. Měli byste si dopřávat potraviny bohaté na vitamin C a antioxidanty, jako např. pomeranče a další citrusové plody.

Nedostatečná výživa

Všechny orgány v těle jsou vzájemně propojeny tak, aby spolu dokázaly fungovat. V případě, že budete držet dietu a přijímat nižší množství stravy, budete mít problémy s nedostatkem výživných látek. Na tvorbu a kvalitu spermií mají hlavní vliv minerální látky, proto je vhodné vybírat potraviny, které jsou bohaté na mangan, zinek a selen.

Antibiotika

Antibiotika, která jsou předepsáná proti infekcím, častokrát snižují kvalitu spermií a snižují i jejich mobilitu. Měli byste se vždy poradit s lékařem dříve, než se rozhodne pro předpis takového léku, aby nezasahoval do Vašich plánů s početím.

BPA – Bisfenol A

Opět bylo prokázáno, že mužská plodnost je poškozována bisfenolem A (BPA). Bisfenol A je chemická látka, která napodobuje ženský hormon estrogen. BPA byl podán asi ve stovkách studií, kde se zjistilo, že způsobuje množství závažných onemocnění. Mezi tato onemocnění patří mezi jinými i rakovina prsu, poškození jater, obezita, problémy s plodností, předčasná puberta a cukrovka.

  • BPA je syntetický pohlavní hormon, který se podílí na změně buněk a v současné době se nachází v nepřeberném množství plastových výrobků. Dokonce i plechovky a víčka od sklenic jsou vybaveny touto látkou.
  • BPA je v dnešní konzumní společnosti rozšířen po celém světě.
  • BPA se nachází i v tvrzených plastech jako jsou např. obaly na CD, plastové nádobí, kojenecké láhve a mnoho dalších plastových výrobků. U drtivé většiny lidí v průmyslově vyspělých zemích může být BPA obsažen v moči.
  • BPA je jednou z nejvíce vyráběných chemikálií na světě. Každý rok je vyprodukováno více než 2,2 milionu tun BPA. Kanada, Dánsko a některé státy v USA zakázaly výskyt BPA v produktech pro děti. S těmito informacemi se můžete setkat iu nás (zejména u plastových kojeneckých lahví, kde je uvedeno, že daný výrobek neobsahuje BPA).
  • Nové studie University v Michiganu znovu dokazují, že BPA masivně snižuje mužskou plodnost. Při vyšetřeních mužů bylo zjištěno, že při zvýšeném používání výrobků obsahujících BPA se snížila kvalita spermií a množství spermií v ejakulátu.

Pro studii přilákala klinika zaměřená na studium plodnosti více než 190 mužů. Zkoumali moč a podíl BPA, zaměřili se na DNA a celkovou kvalitu a množství spermií. Zde vědci zjistili, že muži s nejvyšší zátěží BPA měli nižší koncentraci spermií, než skupina s nejnižším zatížením BPA.