Cviky na podporu otěhotnění

Nedaří se vám nějaký ten pátek otěhotnět? Chcete své šance na miminko podpořit? Pokud vaše snažení netrvá déle než rok, není nutné podrobovat se vyšetřením plodnosti. Na druhou stranu jste ale jistě zaznamenali, že na početí má vliv životní styl, věk, tělesná váha a další faktory jako například prodělané nemoci. Některé z nich můžeme ovlivnit, některé samozřejmě ne. Dnes vám ale přinášíme tipy na cviky, které vám mohou pomoci dostat se do jiného stavu.

Posilte pánevní dno

Cviky nemyslíme vyloženě cvičení na redukci váhy, ale spíše cvičení na podporu důležitých svalů. Nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání může způsobit nevyváženost pánevního dna, což může mít za následek zhoršenou funkci reprodukčních orgánů. Můžete vyzkoušet například cvičení dle metody Mojžíšové nebo takzvané Kegelovy cviky, které vám pomohou posílit svaly pánevního dna. Jakékoli cvičení na posílení právě těchto svalů může být pro početí miminka zásadní.

Jóga nejen pro psychickou rovnováhu

Dalším cvičením, které podporuje oplodnění, může být jóga. Jóga má nejen vliv na mnoho procesů probíhajících v organismu, ale je užitečná i pro hladinu hormonů. Díky tomu ovlivňuje i pravidelnou ovulaci a celý cyklus. Jedna z nejlepších pozic jógy, která posiluje funkci pohlavních orgánů, je Matsjéndrova pozice vytvářející tlak na vaječníky.

Jak na cviky?

Není samozřejmě zaručeno, že cvičení je to, co vám pomůže k otěhotnění. Nicméně pokud cviky zařadíte do svého denního režimu, určitě se vaše šance zvýší. Jestliže nevíte, jak se ke cvičení postavit, nebo se obáváte, abyste cviky prováděly správně, můžete navštívit některou ze skupinových lekcí jógy či si přímo najmout rehabilitační pracovnici, která vám pomůže například s metodou paní Mojžíšové. Některá centra rovněž nabízí komplexní program s úpravou jídelníčku a cvičením, včetně doporučení vhodných bylinek a vitamínů na podporu plodnosti.