Co zabíjí mužskou plodnost?

Když se ženám dlouhodobě nedaří otěhotnět, většinou hledají chybu u sebe, ovšem ne vždy je to na místě. Jelikož vyšetření mužů je neinvazivní a výsledky víme brzy, je vždy lepší začít právě u nich. Někdy však ani muži nemohou plodnost ovlivnit. Podobně jako u žen se může jednat o vrozenou vadu a s tím bohužel už nic nenaděláme. Mužská plodnost ale může být negativně ovlivněna i vnějšími vlivy a právě na tyto vnější příčiny se podrobněji podíváme v tomto článku.

Pozor na špatné zvyky

Nešvar dnešní doby - notebooky. Řekněme si to na rovinu, kdo z nás nemá čas od času při práci doma notebook položený v klíně? To by ale zvláště mužská část populace rozhodně dělat neměla. Kromě vyšší teploty, která spermiím vůbec neprospívá, vyzařují notebooky také vysokofrekvenční záření, a to plodnost rozhodně nezvýší. Podobně je tomu například s mobilem v kapse.

Když mluvíme o zvýšené teplotě, která tvorbě spermií neprospívá, měli by se muži vyhnout intenzivnímu a častému působení vyšší teploty - například časté saunování, horké koupele či vyhřívané sedačky v autě. To vše může mít při dlouhodobém užívání negativní vliv na plodnost, ne však na potenci.

Nezdravý životní styl

Známými faktory ovlivňují plodnost jsou samozřejmě drogy, alkohol a cigarety. Také obezita je významným faktorem, jak u mužů, tak u žen. Proto bychom se měli začít více hýbat a jíst zdravěji. Už jen tento krok může výrazně zvýšit šanci na těhotenství. Zdravé stravování bychom při pokusech o oplodnění měli zavést nejen kvůli hubnutí, ale především z důvodu snížení konzumace potravin s chemickými látkami či pesticidy.

Plodnost je v neposlední řadě ovlivněná také některými nemocemi. Zvlášť nebezpečná je chlamydiová infekce. U mužů, kteří měli tuto pohlavní chorobu, je vyšší počet deformovaných či pohyblivých spermií. Poruchy štítné žlázy či cukrovka, jsou dalšími faktory, které bychom neměli podceňovat.

Zdravý životní styl, stravování a pohyb jsou faktory, které můžeme ovlivnit, proto je dobré začít právě u nich.