Co všechno se učí dítě již v děloze

Ať už bylo těhotenství očekávané nebo se malé stvoření náhle a nečekaně objevilo v útrobách matky, pro každou ženu je tato novinka velkou událostí.

Jste těhotná. Ve Vašem těle probíhá horská dráha pocitů. V této době se v děloze dějí neuvěřitelné věci. Jak se vyvíjí v raném životě malé dítě se dá srovnat s první školou života. Vědci zjistili, co a jak se učí ještě nenarozené dítě v děloze. Poslouchejte, ciťte ....

Neuvěřitelné tajemství "vtělení"

Již v útlém věku dvou týdnů po oplodnění, představuje dítě zárodek se třemi buňkami, které se rychle mění a vyvíjejí. Vyvíjí se neurální trubice - později mícha a kolem 19. dne se z nervové "plotny" vyvíjejí první nervové tkáně. Proč je interakce buněk právě taková, stále není zcela objasněno. V této době si těhotná žena udělá těhotenský test a dozví se o existenci embrya. Nyní je důležité navštívit gynekologa, aby ženě potvrdil těhotenství. Vývoj srdce začíná přibližně při velikosti embrya okolo čtyř milimetrů a po 21 dnech od početí bije srdce již 65-krát za minutu. Od 25. dne jsou vytvořeny smyslové orgány a na konci čtvrtého týdne má embryo všechny předpoklady, které jsou rozhodující pro vývoj orgánů. Kolem 26. dne se na konci neurální trubice objevuje zahušťování. Z toho se vytváří mozek. Již v pátém týdnu může embryo cítit kontakt na rtech a nose. Moderní ultrazvukové technologie jsou schopny ukázat první pohyby zárodku, které matka zatím necítí.

Kouzlo začátku

Hermann Hesse by mohl tímto spojením popsat pocity žen při prvním ultrazvuku u gynekologa, kdy poprvé slyší pulzující srdce svého děťátka. Tento pohled odstraní u žen poslední pochybnosti a myšlenky o přerušení těhotenství. Vytváří pocit úcty k pulsujícímu životu, který si zaslouží právo na ochranu, péči a bezpečí. To může pomoci těhotné ženě s revidováním svého životního stylu, s jeho podstatou. Právě to podporuje zdravý vývoj a snižuje riziko potratu v prvních kritických týdnech. Příčiny mohou být různé. Ty sahají od kouření a despotické zátěže podvýživou, stresu a konzumace alkoholu až po pohlavní infekce. Je důležité, aby ženy vyhledaly okamžitě při jakýchkoliv problémech v těhotenství lékařskou pomoc a důsledně přicházely na preventivní prohlídky. Stejně důležité jako pravidelné cvičení na čerstvém vzduchu je i intenzivní snaha o snížení stresu. Po dvanáctém týdnu opustí nenarozené dítě zárodečnou fázi a plod je v 12. týdnu velký asi 7 - 8 cm, váží 18-25g, učí se pohybovat a zkoumat své okolí. Nyní začíná doba zrání, kdy jde o propojení mezi nervovým systémem, smyslovými orgány a pohyby těla. Začátkem 15. týdne plod reaguje na podněty zvenčí, i když tyto reakce těhotné ženy ještě nepociťují. Sluchové kůstky dosáhnou své plné funkční schopnosti, až když spánkové kosti uzavřou vnitřní ucho. Tak může dítě od 18. týdne slyšet matčin hlas. Později si hraje s pupeční šňůrou, pije plodovou vodu, volně se točí a trénuje sací schopnost na svých malých prstech.

Vývoj mozku - neurogeneze

Většina mozkových buněk, které člověk potřebuje, se vyvíjí v první polovině těhotenství. V 19. týdnu po oplodnění jsou všechny hlavní mozkové struktury již vytvořené a anatomicky rozeznatelné. Ale tato hmota nemá žádné třídy! Nyní začíná hlavní práce, vytváření synapsí: mozkové buňky mezi sebou navazují kontakty, spojují a propojují se mezi sebou navzájem. Rychlost vzniku těchto kontaktů je neuvěřitelná. Výsledky různých výzkumů ukazují, že velká část těchto synapsí umírá. V raném dětství a dospívání mozek ztrácí asi 20 miliard denně. To je považováno za normální.

Výrazné kopání nožkami

V 19. a 20. týdnu předvádí mírně pulsující břicho matky nezapomenutelný zážitek z různých pohybů plodu. Od této chvíle se vytváří jedno z nejbližších a nejintimnějších vztahů na světě. I partner může po přiložení ruky na břicho cítit intenzivní pohyby svého potomka. Často jsou právě budoucí otcové hrdí na silné kopy budoucí fotbalové hvězdy. Nenarozené dítě reaguje na náladu matky. Harmonie a štěstí, příjemné zvuky a zamezení nevrlých slov působí na dítě jako uvolňující masáž. Dítě pozorně poslouchá a poznává hlas své matky. Děti v břiše ocení zejména Mozarta a Vivaldiho. Mají rádi, když někdo čte nahlas. Otázka, zda učení dětí začíná již v děloze, je zodpovězena asi takto: "Výzkum mozku dítěte jasně ukázal, že děti se učí již dlouho před narozením," říká Gerald Huether / Göttingen, neurolog. "Už v děloze sbírají zkušenosti a ukládají si je do svého mozku." Dítě cítí lásku i v děloze, a to znamená, že nastávající rodiče by měli společný kontakt vytvářet ještě před narozením, právě svým hlasem nebo dotyky.