Co se skrývá pod pojmem asistovaná reprodukce

V dnešní době mají páry neschopné přirozenou cestou počít potomka velké možnosti. Neplodný pár je přitom takový pár, který nepočal dítě během 365 dní pravidelného pohlavního styku. Jestliže patříte k těmto párům, nevěšte hlavu a vyrazte nejprve na všechna potřebná vyšetření a své výsledky nechte následně zhodnotit odborníkem, nejlépe dvěma. Vždy je rovněž důležité mít vyšetření obou partnerů, aby se správně vyhodnotilo, proč pár nemůže počít dítě. Pokud vaše testy budou negativní a jedinou vaší šanci na miminko bude asistovaná reprodukce, nebojte se, už 30 let mají páry díky těmto metodám větší šanci mít vlastní miminko. Věděli jste, že jen u nás se až 3 000 dětí ročně rodí tzv. „ze zkumavky"?

Jaké metody asistovaná reprodukce používá?

Úplně první metodou používanou v rámci asistované reprodukce a dosud používanou je metoda in vitro fertilizace. Probíhá tak, že se odeberou vajíčka i spermie a k oplození vajíčka dojde ve zkumavce. Před odběrem by měla probíhat tzv. hormonální příprava vaječníků, aby mohl být odebrán co největší počet vajíček. Jestliže dojde ve zkumavce k oplození, embrya jsou kultivována a přenesena do dělohy.

Další metodou je intrauterinní inseminace neboli zavedení spermií přímo do dutiny děložní. Po odběru se musí spermie nejprve oddělit od semenné tekutiny a pak je pomocí katetru lékař přenese do dělohy, a to v den ovulace.

Metoda, která se používá díky vyšší úspěšnosti častěji než in vitro fertilizace, je intracytoplasmatická injekce spermie, kdy je jedna spermie zavedena přímo do odebraného zralého vajíčka, a to pomocí tenké jehly. Pokud dojde k úspěšnému oplození, dále postup probíhá již stejně jako v případě metody in vitro fertilizace - kultivace a přenesení do dělohy.

Toto jsou nejčastěji používané metody. Ačkoli vás tyto metody možná děsí, když zajdete přímo do center asistované reprodukce, celý postup i jednotlivé metody vám podrobně vysvětlí.