Co na neplodnost říká statistika?

“Statistika nuda je, má však cenné údaje,” i na základě úryvku ze známé české písničky by se dalo shrnout to, co je vlastně statistika. Ačkoli nám leckdy přináší nepříjemné hodnoty, její výsledky jsou pouze konstatováním dané reality. A protože se stále častěji hovoří o neplodnosti, podíváme se, jak to vidí statistika.

Kdo je a kdo není neplodný?

Možná si myslíte, že máte problémy s plodností, ale nemusí to být hned pravda. Je důležité vědět, kdy označujeme pár za neplodný. Neplodný pár je takový, kterému se po dobu jednoho roku při pravidelném pohlavním styku dvakrát až třikrát týdně nedaří počít miminko. Dle statistiky se zvyšuje průměrný věk prvorodiček. Zatímco v sedmdesátých letech rodily ženy své první dítě okolo 20 let, dnes je to kolem 30 let. Tato skutečnost je jednou z mnoha příčin zvyšujícího se počtu párů s problémy s plodností.

Jak jsou na tom Češi?

Dle statistických údajů je v České republice 15% párů neplodných. Dobrou zprávou je ovšem, že až 90% párů dokážou lékaři pomoci díky nejrůznějším metodám léčby neplodnosti. Co se týká ženské a mužské neplodnosti, jsou na tom obě pohlaví přibližně stejně. Uvádí se, že 35% je ženská neplodnost a 35% mužská neplodnost, přičemž 25% neplodnosti je způsobená kombinací mužských a ženských problémů. Posledních 5% příčin neplodnosti není nikdy objasněno.

Statistika a umělé oplodnění

Mnoha párům pomůže až umělé oplodnění, kdy se přibližně 4% dětí v České republice rodí díky asistované reprodukci. Celková úspěšnost metody měřená těhotenstvím je 40 %. Jedná se ovšem i o těhotenství, která skončí potratem. Pár má 35 % šanci na početí miminka při jednom pokusu o umělé oplodnění. Je rovněž dobré vědět, že pojišťovna proplácí 3 pokusy, poté si je už hradí pár sám. Jen pro zajímavost, v České republice se nachází přes 40 specializovaných center asistované reprodukce.