Chlamydie příčinou neplodnosti

Hlavně v letních měsících, kdy nás venku láká zářivé slunce a příroda je plná rozvíjejících se květů, probouzejí se i nové pocity lidí. Amor vystřeluje své šípy a ve vzduchu je cítit lásku. Ale i radost z lásky může pominout. Zejména při nechráněném pohlavním styku, kdy mezi partnery často dojde k přenosu bakterií - nejčastěji se jedná o tzv. chlamydie.

V Německu jsou chlamydie - s odhadem 300.000 nových případů za rok - označované jako epidemie. Kterýkoli sexuálně aktivní člověk se může nakazit. Většina lidí si nepamatuje na žádné jasné příznaky. Mezi následky patří nejen zasažení sliznice genitální oblasti, ale i plic, průdušek a očí.

Vyšetření těhotných žen

Těhotné ženy byly testovány na chlamydie několik let. Chlamydie mohou poškodit nejen ženu, ale i plod. Novorozenci infikovaných matek mají často problémy s vyvíjením plic a zánětem spojivek, který může dokonce způsobit oslepnutí.

Klinika der LMU München-Großhadern:

"Pokud ke mně přijde pacientka ve věku mezi 15-25 let, s tím, že často měnila partnery a má hnisavý krček dělohy, je možné očekávat, že až u 50% takových případů, jde o chlamydiovou infekci. Představuje to katastrofu pro mladou ženu, která chce mít později děti. Může to skončit srůstem vejcovodů, což vede v mnoha případech dokonce k mimoděložnímu těhotenství a později až k neplodnosti. "
V takovém případě se dostává žena k řešení - umělé oplodnění. I období těhotenství může být ohrožováno chlamydiemi. Proto je vhodné pro ženy, které plánují těhotenství, aby se snažili nenakazit se žádnými bakteriemi způsobujícími chlamydie. Test na chlamydie je nákladný. Při běžném gynekologickém vyšetření se tento test nepraktikuje - jedině po zvážení lékaře, pokud existuje důkaz výskytu infekce, výtok z pochvy, krvácení po pohlavním styku nebo bolest při močení.

Vyšetření moči

Nejjednodušší je určit výskyt chlamydií na základě testu moči během screeningového programu, který začal v Německu. Jak dlouho u ženy toto infekční onemocnění přetrvává je obtížné zjistit. Vzhledem k tomu, že jsou symptomy nejasné a je obtížné zjistit kde, kdy a od koho se člověk nakazil.

Chlamydie se dají dobře léčit, ale postižená místa zůstanou trvale poškozená.

Klinika der LMU München-Großhadern:

"Infekce chlamydiemi může být velmi dobře léčena antibiotiky. Pacienti užívají léky 1 až 2 týdny a pak následuje kontrola. Samozřejmě, i partner musí absolvovat kontrolní vyšetření i léčbu. Jen tak se zajistí negativní výsledek u obou partnerů". Je to velmi důležité, jinak se partneři mohou navzájem opět nakazit.

Muži a chlamydie

I muži mohou být ohroženi chlamydiemi, zejména muži mezi 15. a 30. rokem. Klasické příznaky mohou být bolesti nebo pálení při močení a výtok z penisu. Kromě kapavky jsou chlamydie u mužů nejčastější příčinou uretritidy (zánět močové trubice ). U mužů to může vést i k zánětu prostaty a nadvarlat a později až ke sterilitě.

Chlamydie jsou zákeřné a jejich prvotní příznaky se objevují velmi zřídka. Většina mladých mužů ani neví, že jsou nakaženi. Nejsou ani ve věku, kdy pravidelně navštěvují urologa.

Dr. Hackl Kornelia MD:

"Viditelné příznaky jsou převážně velmi mírné nebo sotva viditelné, takže lze očekávat, že mnoho lidí nevěří, že jsou skutečně nakaženi. A tak necítí potřebu poradit se s lékařem a ani nevědí, že jsou potenciálními přenašeči zárodku tohoto onemocnění. Infikují svou partnerku, případně několik partnerek. A to je živná půda pro šíření chlamydií. "

Tak vzniká začarovaný kruh infikování! To, co platí pro AIDS, platí i pro chlamydie. Kondomy významně snižují riziko infekce. Jsou extrémně odolné, v dnešní době je možnost je koupit ve všech možných barvách a v různých variantách. Neexistuje žádná absolutní ochrana, pouze úplná absence sexu. Ale kdo to chce, že? Další alternativou je celoživotní věrnost obou nenakažených partnerů. To je však až příliš pěkné na to, aby to byla pravda...