Čekanka obecná

Čekanka obecná

Latinský název: Cichorium intybus L.

trávicí systém, rány, revma, parazité, dýchací systém

Původ

Přestože čekanku obyčejnou mnozí považují za plevel, má nenahraditelné léčivé účinky. Původem je ze západní Asie, Evropy a severní Afriky. Roste na vápenatých půdách, loukách, pastvinách, v parcích, při potocích, okrajích cest, náspech, vedle zahrádkách a v mezích. Již v minulosti byla považována za magickou bylinu. Například staří Egypťané jí připisovali velkou moc a věřili, že čistí játra a krev. Používali ji také jako zeleninu, kterou přidávali do pokrmů, aby se dožili vysokého věku v dobrém zdraví. Záznamy o ní se našly v egyptských papyrech už ze 4. tisíciletí p.n.l. V Antice ji také konzumovali jako salátovou zeleninu s léčivými účinky. Ve starověkých východních kulturách čekanka nosila krásu, moc a úspěch.

Charakteristika

Čekanka má lidově mnoho jmen. Přezdívá se jí cikorka, cichorie, čaganka, čekánek, koření svatého Petra, Hanička, podražník i německá káva. Je to trvalá bylina rostoucí někdy do výšky až 150 cm. Tvoří rozvětvený trs s pevnými stonky. Má vřetenovité kořeny a ze země vyrůstají přízemní lístky. Stonky jsou zakončeny jasno modrými květy. Rostlinka obsahuje mléčnou šťávu, která po odrthnutí vytéká.

Sbíraná část

Čekanka kvete od května do října. Sbírají se její květy za slunečného počasí a kořen, který se vykopává po odkvětu, čili na podzim. Části rostlinky se suší ve stínu, volně rozložené.

Účinky

Čekanka obecná je výborným zdrojem probiotika inulinu, který podporuje růst zdravých bakterií ve střevech, které jsou důležité pro celkové zdraví organismu. Probiotické účinky zabraňují i vzniku zánětů, infekcí a nádorových onemocnění. Čekanka je bohatá také na vitamín A, potřebný pro zdraví očí a vitamín C, který posiluje imunitu. Rovněž obsahuje draslík, železo podporující krev, hořčík, který uvolňuje svaltsvo a kyselinu listovou. Kořen této rostlinky obsahuje éterické oleje a uplatňuje se při léčbě cukrovky.

Čekanka pomáhá při všech chorobách jater, včetně těžké cirhózy, problémech se slezinou, žlučových kamenech, rakovině žaludku a slinivky, žloutence, při chorobách trávicího traktu i nechutenství. Čerstvé listy pročistí tlusté střevo, močové ústrojí a působí pozitivně na trávení. Díky svým antibiotickým účinkům působí protizánětlivě, dezinfikuje střeva, čistí krev, vypuzuje ledvinové i močové kameny, léčí revma a dnu.

Látky obsažené v této rostlince mají pozitivní užitek i pro ženské zdraví, přičemž nastolují hormonální rovnováhu a zmírňují symptomy premenstruačního syndromu.

Čekanka se využívá i při léčbě kožních onemocnění, ekzémů, akné, vředů, otoků, zánětů kůže, řezných ran a podlitin. Také se používá jako sedativum na uklidnění a působí i proti častému nočnímu buzení. Zabraňuje také nadměrnému vypadávání vlasů a podporuje jejich růst.

V gastronomii se používá do salátů a kořen čekanky se zpracovává na bezkofeinovou kávu. Díky nízké hodnotě a sladké chuti se používá jako sladidlo vhodné i pro diabetiky.

Upozornění

V případě čekanky obecné nejsou známa žádná omezení při jejím užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat zdraví.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost čekanky obecné s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší kontraindikace vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.