Catuaba
Catuaba
Latinský název: Erythroxylum catuaba
afrodiziakum, nervová soustava, imunita, bolesti
Původ
Catuaba roste ve vlhčích oblastech Jižní Ameriky, vyhovuje jí vlhká půda a dostatečný přístup slunce. Tento strom s výjimečnými účinky objevil brazilský kmen Tupí, kteří si ho velmi vážili, používali jako afrodiziakum a na stimulaci nervové soustavy. Catuaba jim také dodávala energii během dlouhých lovů a tišila pocit hladu. Do Evropy se rostlina dostala v 17. století krátce po dobyvatelských výpravách. Existují I středověké záznamy o jejím využití jako afrodiziaka. Později se rostlina rozšířila do celého světa.
Charakteristika
Catuabu najdete i pod názvy tatuava, cataguá, caramuru, chuchuhuasha, pau de reposta nebo i Angel-rose. Je to středně vysoký strom, který dosahuje výšky až 5 m. Má provazovitý silný kmen a košatou korunu. Listy jsou podlouhlé a tmavě zelené. Květy mají světlou barvu a bývají zbarveny do žluta či oranžova.
Sbíraná část
Pro účely přírodní medicíny se sbírá kůra a kořen stromu.
Účinky
Červená kůra stromu obsahuje flavonoidy, třísloviny, éterické oleje, alkaloidy, flavalignany, fytosteroly, cyklolignany a pryskyřici.
Jedno brazilské přísloví říká, že pokud muž po šedesátce zplodil syna, je synem catuaby. Už podle toho můžeme určit, jaké jsou hlavní účinky tohoto stromu. Jeho kůra se již po staletí používá jako afrodiziakum, zvyšuje ženské i mužské libido, zvyšuje chuť na milostný akt, zintenzivňuje sexuální prožitek, zvyšuje výdrž i sexuální vitalitu, a také pomáhá se sexuálními poruchami. Jelikož prokrvuje pohlavní orgány, působí proti frigiditě a impotenci a zároveň podporuje plodnost. Po dlouhodobém užívání catuaby se dokonce mohou objevit erotické sny.
Tento strom má kromě účinků na potenci i antibakteriální, antivirové a analgetické účinky a také příznivě působí na centrální nervovou soustavu. Jde o jakési nervové tonikum, které posiluje a povzbuzuje během psychického vyčerpání, oddaluje pocity únavy a zmírňuje bolesti pocházející z nervové soustavy. Zároveň působí proti stresu, úzkosti a nervozitě. Dodá vitalitu, dobrou náladu a zlepšuje komunikaci ve společnosti. Také navodí pocit klidu a pomáhá při nespavosti. Kromě toho zlepšuje soustředění, pamět a zvyšuje aktivitu během práce.
Catuaba stejně dokáže stimulovat i celkový imunitní systém, působí antivirově a antisepticky. Dokáže bojovat s bakteriemi jako ebola a stafylokok, obsahuje látky, které výrazně pomáhají tlumit bolesti.
Upozornění
Catuabu by neměly užívat těhotné a kojící ženy.
Kontraindikace
Tato rostlina je neškodná, avšak dodržujte dávkování. Při překročení maximální denní dávky se výjimečně mohou objevit kontraindikace, jako například bolest hlavy, žaludku a střevní potíže.