Bylinky podporující plodnost

Bazalka, kakost luční nebo kontryhel? Ne vždy je nutné používat chemii. Poradíme vám, které bylinky mohou podpořit plodnost přirozeně. Někdy nechávají vysněné děti na sebe dlouho čekat. Ovšem ne každá žena, která chce dítě, chce hned přistupovat ke chemikáliím. A ani to nemusí být nutné, protože i příroda nabízí cenné poklady - bylinky. Expertka na bylinky Miriam Wiegel delší dobu sbírala znalosti o léčivých rostlinách. Její doporučení zní: "Před tím, než začnete s léčivými bylinkami pro zvýšení plodnosti, měli byste absolvovat jeden až tříměsíční detoxikaci".

I kontaminace těžkými kovy, může být příčinou neplodnosti. Bylinky, které pomáhají při detoxikaci jsou proto často označovány také jako "čističe hnízda".

Očista česnekem a čajem

Specifická léčba pro očištění organismu od těžkých kovů, by měla být spojena vždy s rostlinami, které obsahují sirníkové sloučeniny, např. divoký česnek. Tyto látky vážou těžké kovy, takže napomáhají jejich vylučování.
Podpořit tento proces pomůže očistná kúra a čaj s detoxikačními účinky.

Čaj, který napomáhá k tzv. "Vyčištění hnízda", obsahuje:

  • 3 díly Pozemní Ivy (latinsky Glechoma hederacea) - posiluje celkovou imunitu
  • 3 díly Kontryhelu - všelék pro ženy, váže těžké kovy
  • 3 díly Pakosta lučního - používala se hlavně v lidovém léčitelství jako rostlina plodnosti
  • 2 díly Řebříčku - napomáhá výměně látek
  • 2 díly Kopřivy dvoudomé
  • 2 díly Zlatobýlu obecného

V lékárně Vám tyto bylinky mohou namíchat. Z této směsi pak zalijte dvě čajové lžičky asi 1/4 litru horké vody a nechte vylouhovat asi deset minut.

Bylinky podporující plodnost

Po detoxikaci organismu může být zahájena bylinná terapie. Existuje několik bylin, které mohou stimulovat plodnost.

Kontryhel

Kontryhel je obecně považována za ženskou bylinku. Má hormonální efekt, který pomáhá při luteálním nedostatku. Kontryhel může být užíván buď jako čaj, tobolky nebo tinktura (z lékárny), která je základem pro kúru na zvýšení plodnosti.
Bylinná tinktura Femina obsahuje kromě kontryhele i šalvěj, měsíček, hluchavky a libeček. Napomáhá při léčbě gynekologických výtoků, zmiňuje příznaky menstruace, menopauzy a neplodnosti.

Kakost luční

Páchnoucí Kakost luční byla vždy známá jako tzv. "Baby maker". Tento čaj by měli pít jak ženy, tak i muži po delší dobu. Obsahuje především třísloviny, které mají estrogenní účinek. Kdo nemá rád čaj může si pochutnat na bylinném vínku: dvě hrsti kvetoucí Pakosty luční rozdrtíme, přelijeme litrem teplého bílého vína a krátce ohřejeme. Do vlažného přidáme med, rozmícháme a nalijeme do lahví.
Dvakrát denně vypijeme sklenici před jídlem, případně podle chuti s budoucím tatínkem.

Povzbuzující bylinka - bazalka

"Aby byly ženy plodné, měli by jíst bazalku podávanou např. v česnekové polévce," napsal Paracelsus. Bazalka má skutečně stimulující účinek, mírně estrogenní účinek, stimuluje ovulaci a libido.

Granátové jablko: Strom Afrodity

V arabských zemích se granátová jablka konzumují, aby lidé zůstali mladí. Vědecky bylo potvrzeno, že semena granátového jablka obsahují mírně aktivní estrogen, který je identický s estrogenem vytvořeným pomocí ženských hormonů v pohlavních žlázách.
Pro výrobu tinktury: semena jablka vložte do sklenice s 40 - procentním alkoholem, nechte louhovat 3 týdny a poté přefiltruje. Po dobu několika týdnů užívejte dvakrát denně 10 kapek.

Kopřiva pro více spermií

Denní konzumace kopřivy prospívá nejen zdraví, ale udržuje i sílu a potenci.
Semena kopřivy jsou bohaté na tokoferoly obsažené ve vitaminu E, který je označován také jako vitamín plodnosti. Kopřiva běžně používaná jako koření do salátů, polévek a dalších jídel by také mohla pomoci mužům zvýšit produkci spermií. I pro ženy je vitamin E zdrojem zdraví.

Drmek obecný (Vitex jehněčí)

Ve středověku se podával drmek mniškám a mnichům, aby zůstali cudní. Bohužel malé množství má právě opačný účinek: stimuluje libido. Dnes je Vitex považován za zázračnou rostlinu, která může regulovat cyklus. Nicméně, to je ve formě čaje neefektivní. Nejlepší pomáhají kapsle nebo tablety. Důležité je správné dávkování, jinak může trpět milostný život partnerů.

Která bylinka je ta pravá?

Nejprve je třeba objasnit, zda nenaplněná touha mít dítě má konkrétní příčinu. Homeopatie a gynekologové mohou pomoci. Užívat léčivé bylinky byste měli až po konzultaci s odborníky. Především ženy, které užívají léky, by měly být opatrné.