Bolest zad v těhotenství - co pomáhá při bolestech zad?

Bolesti zad během těhotenství jsou velmi časté. Aby se jim zabránilo, existují aktivity a cvičení, které jsou jednoduché a dlouhodobě účinné.

Těhotenství je něco zvláštního, něco krásného - ale ani v tomto stavu nejsou vyloučeny vedlejší, mnohdy nepříjemné průvodní jevy. Například, bolest zad v těhotenství nepatří mezi vzácné jevy, trpí jí většina těhotných žen. Zvětšující se dítě ve Vašem bříšku každým měsícem ovlivňuje držení matky. Zvětšené břicho u mnoha matek může vést k napětí v bederní oblasti, a tím ke vzniku bolestí zad. Aby se zabránilo bolesti zad během těhotenství nebo se tyto bolesti zmírnily, přinášíme Vám specifické cvičení, které by měly být pravidelně prováděny.

Co pomáhá při akutní bolesti zad?

Léky, které pomáhají při bolesti páteře nejsou vhodné během těhotenství. Některé léky při dlouhodobém užívání mohou být škodlivé pro vyvíjející se dítě.

Místo léků mohou pomoci následující opatření:

  • Teplo pomáhá při zatuhlých zádech stačí použít termofonní láhev s teplou vodou, červené světlo nebo ohřívací polštář pokud trvají bolesti zad déle, může Vám pomoci fyzioterapie pod dohledem zkušeného terapeuta.
  • Masáže také pomáhají při ztuhlých a napjatých zádech. Jemná masáž zad stimuluje krevní oběh, buňky jsou více okysličené a výměna živin v placentě je obohacena. Příliš silná stimulace prostřednictvím masáže může vyvolat předčasný porod. Nejlépe se hodí techniky, které Vám ukáže porodní asistentka.
  • Přírodní oleje z heřmánku, pomeranče, růže, ylang-ylang a jasmínu můžete nasávat během masáže a koupele. Ujistěte se však, že voda není teplejší než 37 stupňů. Doba koupele by měla být omezena maximálně na 15 minut. Delší koupel zatěžuje krevní oběh.

Jak lze zabránit bolesti zad? 

Jelikož se bolestem páteře v těhotenství nevyhne téměř žádná žena, měli byste již brzy začít s cvičeními a aktivitami, které zbavují nebo alespoň zmírňují bolesti:

  • Nejlepší je nosit boty s nízkým podpatkem, případně na rovné podrážce
  • Je potřeba se vyhnout dlouhému stání a chůzi
  • Zkuste navštívit různé kurzy, například i předporodní - cviky, které se na nich naučíte, můžete pak provádět denně doma
  • Pravidelné plavte, nejlépe znak
  • Cvičení na gymnastickém míči - nabízí optimální podmínky pro trénink zádových svalů. Jóga je pro těhotné skutečně elixír zdraví. Jen několik cviků denně stačí na to, aby byly Vaše svaly pružnější a zmírnily jste napětí.
  • Relaxace je nejlepší recept na udržení pružných svalů během těhotenství. 2 - 3 krát denně si lehněte na zem a nohy si vyložte na židli.