Bezdětnost z psychologických důvodů | Psychologické aspekty neplodnosti

O neplodnosti hovoříme, pokud po jednom nebo více letech, i přes nechráněný pohlavní styk nedojde k otěhotnění. V Rakousku jde až o 15% všech párů. Kromě četných hormonálních, genetických a dalších fyzických, někdy nevysvětlitelných faktorů, může být neplodnost způsobena i psychikou. Často může být nevědomý, emocionální stres příčinou toho, že žena nemůže otěhotnět. Tato reakce může být považována za psychosomatický obranný mechanismus.

Zátěž pro muže i ženu

V současné době je řešit problém s otěhotněním na první pohled velmi těžké. Často se párům zdá, že pro ně neexistuje žádné řešení. Mít či nemít děti už není jen věcí žen, ale v řadě případů hrají hlavní roli i muži. Kdysi byly ženy symbolem plodnosti a mateřské lásky a pokud byl nějaký problém s otěhotněním, vina byla samozřejmě na straně ženy. Až dnes se můžeme přesvědčit o tom, že i muži mohou mít svůj podíl na problémovém otěhotnění.

V zásadě mohou být tyto psychické příčiny odpovědné za neplodnost:

  • Nadměrné očekávání ze strany okolí
  • Nevyřešené konflikty v rodině nebo s bývalým partnerem
  • Nevědomé pocity viny po předchozím potratu nebo přerušení těhotenství
  • Smutek nad narozením mrtvého dítěte nebo ztráta milované osoby
  • Nevědomé obavy, například z těhotenství, porodu a života s dítětem
  • Konflikty ve vztahu
  • Příliš mnoho stresu
  • Perfekcionismus

Léčba neplodnosti jako spouštěč psychického stresu?

I léčba neplodnosti, jako je IVF (in vitro fertilizace) nebo IUI (nitroděložní inseminace) mohou způsobit zátěž na psychiku. Ochota postižených párů podstoupit tyto možnosti, představuje obrovskou zátěž a z tohoto důvodu často dochází právě k neplodnosti z psychické stránky. Touha otěhotnět, je často tak silná, že na každodenní život, vztah a lásku k ostatním nezbývá žádné místo. Takový stav vede u mnoha případů k dalším neshodám a bohužel často i k rozchodu.

Existuje řada stresových hormonů, které mohou narušit menstruační cyklus, který často (ne vždy) je důvodem, proč těhotenství na sebe nechává tak dlouho čekat. I kvalita spermií trpí při tvorbě nadměrného množství stresových hormonů.

Některé ženy otěhotní dokonce až tehdy, když se v podstatě smíří s tím, že nikdy nebudou moci být těhotné. Sice to zní absurdně, ale má to logické vysvětlení: psychika už nic neočekává, stresové hormony se nevytvářejí - cyklus se upraví. Výsledkem může být to, že se tělo dostane na snadnější cestu vedoucí k otěhotnění.