Angelika čínská

Angelika čínská

Latinský název: Angelica sinensis

ženské problémy, menstruace, klimakterium, stres, imunita

Původ

Jak již samotný název bylinky napovídá, pochází z Číny. V současnosti se nejvíce vyskytuje ještě v Japonsku a Koreji, ale prakticky se pěstuje už na celém světě. V asijských zemích ji používali jako tradiční tonikum již od 6 stol. p.n.l. na léčení ženských a jiných nemocí. Je velmi vyhledávanou bylinkou v rámci tradiční lidové asijské medicíny. Angeliku pěstovali v klášterních zahradách i středověcí mniši jako lék proti moru. V středověkých herbářích se našly záznamy, které píší, že andělika (andělika) dostala jméno podle archanděla Michaela, protože podobně jako on, i tato rostlinka chránila před zlem.

Charakteristika

Angeliku najdete také pod názvem andělika, ženský ženšen, donq quai a lidově se zvykne nazývat i rostlina andělů. Je to trvalka, která roste do výšky až 2 m. Má oblou, dutou, rýhovanou lodyhu. Listy jsou velké a pilovité. Květy rostou v polokulovitých okolících, které mohou mít průměr i 15 cm. Plody jsou dvojnažky, přičemž rostlina plodí jen jednou ročně a pak odumírá.

Sbíraná část

Na léčivé účinky se využívá nejvíce kořen, který obsahuje velké množství účinných látek, jako například esenciální oleje, aminokyseliny, sacharidy, vitamíny, kumariny, organické kyseliny a jejich estery.

Účinky

Angeliku čínskou ocení zejména ženy při gynekologických problémech, protože pomáhá při premenstruačním syndromu, upravuje nepravidelný menstruační cyklus, zmírňuje silnou bolestivou menstruaci, ovlivňuje hladinu progesteronu a pomáhá při problémech urogenitálního traktu. Rovněž pomáhá ženám s problémy během klimakteria, takže vyrovnává hormonální nerovnováhu, znižuje návaly horka a nevolnosti. Bylinka usnadňuje porod a pomáhá odstranit zbytek placenty po porodu. Rovněž má vliv na zvětšení a zpevnění prsou, protože rostlinka obsahuje fytoestrogeny, které podporují růst prsní žlázy a zároveň podporují všechny žlázy s vnitřní sekrecí. Pomáhá také k lepšímu prokrvení dělohy, což posiluje její fungování, a to zejména právě během náročnějšího období, jak je porod či klimakterium.

Angelika se využívá jako léčivo i při problémech s imunitním systémem, celkově posiluje organismus, například po nemoci či během rekonvalescence, a také zlepšuje lymfatický systém, pomáhá při špatné cirkulaci krve, podporuje krvetvorbu a napomáhá ke správné funkci krevních destiček.

Tato rostlinka působí také jako přírodní tonikum na nervovou soustavu, čili má uklidňující účinek, pomáhá bojovat proti únavě, úzkosti, celkovém podráždění, zvýšené zátěži i stresu, řeší spánkové poruchy, závratě a migrénu. Pomáhá i před náročným dnem, například před vystoupením, zkouškou či jednáním. Dodává duševní i fyzickou pohodu.

Angelika se používá také při poruchách trávicího systému, zvyšuje vylučování trávicích šťáv, působí proti plynatosti, tlumí bolesti a křeče, mírně zvyšuje střevní peristaltiku a rovněž podporuje chuť k jídlu. Kromě toho pomáhá při cukrovce a anémii. Pomáhá také při bolesti kloubů, přispívá ke zpevnění svalstva a odstraňuje některé příznaky alergií.

Upozornění

Angeliku čínskou by neměly užívat těhotné a kojící ženy a ani děti. Bylinka také není vhodná pro osoby, které trpí špatnou srážlivostí zánětem ledvin, žaludečními vředy nebo vředovou chorobou tlustého střeva.

Kontraindikace

Při překročení maximální denní dávky mohou nastat kontraindikace, jako například alergie, kožní reakce, problémy s trávením, zhoršené menstruační krvácení či zvýšená kožní citlivost na slunce.