Alergie a touha po dítěti
Není překvapivé, že i ženy - alergici touží otěhotnět. Podle dánské studie je otěhotnění u těchto žen dokonce rychlejší než u ostatních žen. Je možné, že změny v imunitním systému způsobené alergií, pomohou oplodněnému vajíčku rychleji se uhnízdit v děloze. V případě, že žena otehotní, přicházejí na řadu mnohé otázky: Mohu ještě užívat svoje léky? Co mám dělat, jakmile dostanu astmatický záchvat? Mám podstoupit znecitlivění už teď? V podstate je dôležité, aby bola alergia liečená aj v tehotenstve. Každopádne by sa mali pozorovať všetky zvláštnosti, ktoré sa môžu objaviť. Najlepšie poradí tehotnej žene jej lekár – špecialista (alergiológ), ktorý jej stav pozná.
Desenzibilizace - znecitlivění alergie
Desenzibilizace nebo hyposenzibilizace je způsob léčby alergie. Podává se při ní podprahové množství alergenů, které ještě nevyvolávají alergickou reakci. Dávky se postupně zvyšují, až je organismus na alergen navyklý a nereaguje.
Vědci radí ženám, které chtějí mít děti, aby si svou alergii nechali znecitlivět. Jinak je riziko přenosu dané alergie na dítě velmi velké. "Pokud ženy během těhotenství trpí alergickými reakcemi, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že dítě zdědí alergii po matce," říká Udo Markert, ředitel laboratoře na univerzitě v Jeně.
"Desenzibilizace (znecitlivění) před otěhotněním není zárukou, ale snižuje riziko pozdějšího vzniku alergie u dítěte." Vzhledem k tomu, že trvá nějakou dobu, než znecitlivění proběhne, mělo by být zahájeno co nejdříve.
Žádné domácí testy na alergie
Těhotné ženy, které již dříve trpěly sennou rýmou znají její typické příznaky: náhle se objeví kýchání, výtok z nosu, svědění očí. "Pokud se tyto obtíže objeví ve stejné době jako obvykle, například v jarním období, je zřejmé, že jsou způsobeny alergií," řekl profesor Dr. Schultze - Werninghaus, prezident Německé společnosti alergologie a klinické imunologie (DGAKI).
Pokud se příznaky objeví poprvé, musí lékař zajistit přesnou diagnózu na základě období a místa výskytu alergie. Často jsou k tomu zapotřebí i krevní testy. Obvyklé kožní testy jsou během těhotenství zakázány. Hrozí u nich - byť minimální - nebezpečí alergického šoku.
Nosní spreje s kortizonem nebo kromolynem sodným
K léčbě alergické rýmy během těhotenství jsou předepisovány nosní spreje, které obsahují kortizon. Není zatím žádný důkaz, který by potvrdil poškození plodu jako důsledek užívání kortizonu. Totéž platí i pro nosní sprej, obsahující kromolyn sodný, který je ale méně účinný.
I tzv. antihistaminika jsou pro těhotné ženy poměrně často předepisovány. Rizika užívání antihistaminik jsou nejasné. V jednotlivých případech by měl lékař zvolit léky, jejichž bezpečnost je zdokumentována. Zvláště důležité je zvážit, zda jsou vůbec nějaké léky potřebné.
Kromě léků se těhotným ženám i ostatním alergikům doporučuje zabránit styku s alergeny. Například v průběhu pylové sezóny udržovat zavřená okna a před spaním si vždy umýt vlasy. Nicméně je samozřejmě prakticky nemožné, aby alergeny, jako jsou pyly nebo prach, byly zcela odstraněny.