9 důvodů opožděné menstruace

Pokud se žena nesnaží otěhotnět, sotva ji něco rozruší víc než opožděná menstruace. První důvod, který nám v takové situaci přichází na mysl, je těhotenství. Je však otěhotnění jediná příčina vynechání menstruace? Přinášíme vám seznam dalších příčin.

Nedostala jste menstruaci? Tento fakt ještě neznamená, že jste těhotná. Přinášíme Vám seznam několika příčin opožděné menstruace.

1. Stres

Stres ovlivňuje mnoho věcí v našem životě - menstruační cyklus nevyjímaje. Pokud jste v příliš velkém vypětí a stresu, tělo může začít vylučovat méně hormonu GnRH, čímž zastaví menstruaci. Nezapomínejte tedy relaxovat.

2. Nemoc

Náhlé krátké, ale i dlouhotrvající onemocnění mohou mít za následek vynechání menstruace. Tento stav je zpravidla dočasný.

3. Změny životního rytmu

Změna životního rytmu může Váš menstruační cyklus rozhodit. Pokud nastupujete střídavě denní a noční směny, může být Vaše menstruace nepravidelná.

4. Změna léčby

Další příčinou opožděné menstruace může být nový lék, který jste nasadila. Informujte o skutečnosti svého lékaře.

5. Nadváha

Pokud jste v poslední době výrazně přibrala, může nadváha hormonálně rozhodit menstruační cyklus nebo jej dokonce přerušit.

6. Náhlý úbytek váhy

Držíte dietu nebo jste jiným způsobem velmi rychle shodila? Vězte, že bez určitého množství tělesného tuku hrozí, že budete mít nepravidelnou menstruaci. Můžete ji dostat zpět, pokud opět trošku přiberete.

7. Premenopauza

Premenopauza zahrnuje několik let před nástupem přechodu. V této době může být  menstruace rozdílná od té, na kterou jste byly zvyklé (slabší, silnější, častější, méně častá) nebo stejná.

8. Menopauza

Menopauza je konec reprodukčního období ženy. Hladina pohlavních hormonů je tak nízká, že už k menstruačnímu cyklu nemůže dojít. Menopauza je přirozená a přichází kolem 50 roku života (u kuřaček zhruba o 1,5 roku dříve), nebo uměle vyvolaná operacemi (odstranění pohlavních orgánů) nebo chemickou léčbou, např. chemoterapií.

9. Otěhotnění

Posledním důvodem, proč jste nedostala menstruaci, může být otěhotnění. Jistotu vám přinese těhotenský test a návštěva lékaře.

Pokud nejste těhotná, neměla byste být bez menstruace déle než dva měsíce. Počítejte si dny, a pokud do této doby menstruaci nedostanete, navštivte svého lékaře.

Převzato z webu: bonella.cz